Animované video, influenceři a Russia Today. Ruská propaganda postupně svírá Afriku

Za poslední rok se na zpravodajských serverech a sociálních sítích v Africe stále častěji objevuje proruský obsah. Cílem těchto zpráv je získat podporu pro invazi na Ukrajině, ukázat narůstající přítomnost Ruska na africkém kontinentu v kladném světle a zároveň kritizovat působení USA a Evropy – obzvlášť Francie – v Africe, napsal list The New York Times.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s ruskými vlajkami a portréty prezidenta Vladimira Putina protestují v metropoli Kinshasa v Demokratické republice Kongo proti návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona

Lidé s ruskými vlajkami a portréty prezidenta Vladimira Putina protestují v metropoli Kinshasa v Demokratické republice Kongo proti návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona | Foto: Arsene Mpiana/AFP | Zdroj: Profimedia

Z uniklých dokumentů zpravodajské služby Spojených států mimo jiné vyplývá, že ruská vojenská zpravodajská služba v únoru plánovala propagandistickou kampaň. S využitím afrických médií měla cílit na získání veřejného mínění Afriky na stranu Ruska a jeho odklonění od Západu, píše list The New York Times.

Některá ze spolupracujících médií jsou podle expertů napojená na Kremlem podporovanou Wagnerovu skupinu, která působí hned v několika afrických státech. Zatímco šíří dezinformace, posílají wagnerovci na africký kontinent tisíce žoldnéřů, aby podporovali spřátelené vlády a těžili zlato či další přírodní zdroje.

„Ruské fake news se tady vyrábějí v obrovském měřítku,“ uvedl Abdoulaye Guindo, koordinátor serveru pro ověřování faktů se sídlem v Mali, kde Wagnerova skupina působí. „Zdatnost proruských účtů je nepopiratelná,“ dodal.

Russia Today nabírá na síle

Souběžně se v některých částech kontinentu zmenšuje dosah západních médií. BBC v Africe propouští desítky novinářů a v důsledku širších úsporných opatření zrušila nejméně tři kanály, které vysílaly zpravodajství v místních afrických jazycích.

Jsou za migrací do Itálie wagnerovci? ‚Vláda se jen snaží působit na své proruské voliče,‘ míní odborník

Číst článek

Francouzskou vládou financovaná média Radio France Internationale a France 24 pozastavily působení v Mali a Burkině Faso, jejichž s Ruskem spříznění lídři nedávno vyhostili francouzské reportéry. Podle studie organizace Reportéři bez hranic tato vyhoštění a zákazy „vytvořily příznivý prostor pro proruský narativ“.

Od Středoafrické republiky přes Madagaskar, Mali až po Jihoafrickou republiku se Rusko snaží zaujmout roli obranné zdi vůči Západu. Ruský vliv se stal zjevnějším, když se 26 z 54 zemí kontinentu odmítlo zúčastnit hlasování OSN o rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajině.

Krátce po začátku války zakázala Evropská unie vysílání Kremlem zaštítěné televize RT (Russia Today).

RT od té doby rozšířila své působení v Africe a zahájila vývoj „anglickojazyčného afrického centra“ v Johannesburgu, aby „pokryla co nejširší škálu příběhů, které zaujmou jak místní publikum, tak mezinárodní diváky RT“, uvedla zástupkyně šéfredaktora RT Anna Belkinová.

Stejně tak se z Francie plánuje do frankofonního Mali v západní Africe přesunout také francouzský kanál RT, uvedla maliská novinářka Séga Diarrahová, kterou ředitelka ruské pobočky RT najala, aby pomohla s přesunem.

Pomoc influencerů

Vzhledem k tomu, že se tyto plány dosud neuskutečnily, šíří Rusko svůj narativ prostřednictvím spřátelených influencerů a afrických médií. RT a Kremlem financovaný Sputnik podepsaly spolupráci nejméně s tuctem kanálů afrického zpravodajství, uvedla Maxime Audinetová, která se ruským mediálním operacím v Africe věnuje ve výzkumném institutu IRSEM spolupracujícím s francouzským ministerstvem obrany.

Wagnerovci se už v Africe nesoustředí jen na vojenství. Ve Středoafrické republice těží zlato i dřevo

Číst článek

Kanál Afrique Média, který zpravodajství vysílá ze středoafrického Kamerunu, oznámil partnerství s RT v prosinci. „Konec zavádějící západní propagandy,“ zněl titulek televizní debaty.

Modibe „Vladimir“ Modiba ze svého domova nedaleko Johannesburgu sdílel video z RT na twitteru a také na svém zpravodajském blogu na telegramu. V rozhovoru uvedl, že jej platí rodina a přátelé, nikoliv Rusko. Dodal, že jeho postoje reflektují rostoucí podráždění mezi mladou černošskou populací Jihoafrické republiky vůči Západu a běžným jihoafrickým médiím. V současnosti jej sleduje na 148 tisíc lidí.

„Západní země vždy chtějí zasahovat do afrických záležitostí nebo zde jsou, aby kradly naše zdroje,“ uvedl Modiba.

Existují rovněž důkazy, že šíření ruského obsahu v Africe napomáhají také čínské společnosti. Pekingský provozovatel satelitních televizních služeb StarTimes zpřístupňoval RT divákům i poté, co s televizí jiné společnosti kvůli válce přestaly spolupracovat.

Animovaná propaganda

V animovaném videu, které letos kolovalo po sociálních sítích, komando v uniformách s ruskou vlajkou a odznakem Wagnerovy skupiny vyskakuje z vrtulníku a přichází na pomoc dvěma obklíčeným vojákům z Mali a Burkiny Faso. Afričtí vojáci s ruskými spojenci v něm zvítězí nad bývalou koloniální mocností Francii, kterou ve videu představuje smečka nebezpečných zombie kostlivců a obří had. Na konci videa se trojice vydává na Pobřeží slonoviny – tradičního spojence Západu.

Afričtí a západní zpravodajští a vojenští činitelé uvedli, že jsou znepokojeni jak zprávou, tak formátem. Animovaná videa totiž mohou oslovit i diváky, kteří neumějí číst.

S tím, jak se většina západního světa kvůli invazi na Ukrajině straní Ruska, se nyní Moskva snaží vtáhnout do své sféry vlivu další africké země. A podle ukrajinského velvyslance v Senegalu a čtyřech dalších západoafrických zemích Jurije Pyvovarova mají ruská média výsledky.

Pyvovarov popsal, jak se ho jeden z vysoce postavených senegalských ministrů zeptal, proč Ukrajina zaútočila na Rusko, což je nepravda často propagovaná v ruských médiích. Senegalští novináři se jej rovněž ptali, proč Ukrajina ukrývá nacisty, a jako důkaz uvedli propagandistický článek ze Sputniku.

„Pokud africké státy tolik lpí na neutralitě, kterou plně respektuji, proč se tolik přimykají k ruským narativům?“ uvedl Pyvovarov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme