Afrika vyhlašuje boj igelitovým taškám

Republika Kongo jako další africká země vyhlásila tažení proti igelitovým taškám a pytlíkům. Po vzoru Rwandy zakáže jejich produkci, dovoz, prodej i užívání k balení jídla, sladkostí, vody nebo nápojů. Vláda chudého středoafrického státu tím chce čelit znečištění životního prostředí. Boj proti plastovým taškám vyhlašují úřady v různých částech planety. V Africe v něm ale zatím postupují nejvíc rezolutně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igelitové tašky v Česku končí mnohdy v odpadkovém koši anebo samotné slouží jako nádoba na odpad.

Igelitové tašky v Česku končí mnohdy v odpadkovém koši anebo samotné slouží jako nádoba na odpad. | Foto: Tomáš Adamec

Miliony až miliardy nerozložitelných plastů jsou vážným problémem hlavně v městských oblastech, kde je používají i ti nejchudší jako zavazadla. Odhozené tašky tam blokují odtok vody a napomáhají tím povodním, degradaci zemědělské půdy i sesuvům. Velkým problémem je navíc v rozvojových zemích špatně fungující odpadový systém a nedostatečná nebo žádná recyklace plastů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice igelitových tašek v Africe i u nás mluvili na Radiožurnálu Jan Prokeš ze zahraniční redakce a Milan Havel z ekologického hnutí Arnika

Třeba v přelidněné Rwandě si prý dřív neuměli život bez igelitek představit. Dnes tam ale už několik let platí jejich úplný zákaz a ten se taky dodržuje. Zajímavé je, jak si ve Rwandě poradili se sběrem odhozených plastů. Vyčištění provedly masy Rwanďanů zadarmo. Občané tam totiž mají jednou měsíčně povinnost pracovat pro komunitu, říká se tomu umuganda.

Zabrzdit nebo zastavit produkci igelitek se ale chystají i mimo Afriku. Itálie plánuje úplný zákaz, omezení zvažuje i Evropská komise.

„Právě nyní běží veřejná konzultace, kde se můžou státy, zástupci obyvatel, neziskové organizace i průmysl vyjadřovat k tomu, jaký je jejich názor na omezení igelitových tašek. Je to problém třeba z hlediska moří, kde se nacházejí tuny odpadů. Jsou známy i ostrovy z plastů, které se v oceánech nacházejí,“ říká Milan Havel z ekologického hnutí Arnika.

„Je to ale znát i u nás, a to nejsme mořský stát. Minulý týden jsme pořádali plavbu z Děčína do Drážďan a ještě 30 kilometrů na německém území plavou v řece české odpadky,“ dodává Havel.

Podle něj každý občan České republiky spotřebuje ročně 300 igelitových tašek a to je zbytečně mnoho.

Jan Prokeš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme