Smrt zatýkaného Afroameričana vyšetřuje FBI, napsal Trump. Případ vyvolal dvoudenní násilné protesty

Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Sdělil to ve středu podle agentury Reuter americký prezident Donald Trump. Podle něj se tak děje na jeho žádost.

Fotogalerie a video Washington (Aktualizováno: 7:31 28. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úmrtí George Floyda vyvolalo nepokoje ve městě Minneapolis. Původně mírumilovný protest proti policejní brutalitě se podruhé za sebou zvrhl v násilné potyčky s policií, která pak demonstranty rozháněla s pomocí slzného plynu.

„Na mou žádost FBI a ministerstvo spravedlnosti už plně vyšetřují, pokud jde o velmi smutnou a tragickou smrt George Floyda v Minnesotě,“ napsal Trump na twitteru.

„Požádal jsem, aby toto vyšetřování bylo urychleno, a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky,“ dodal americký prezident.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Jeho chování je vidět na videu, které se začalo šířit po sociálních sítích.

Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci.

Případ Američanům připomněl šest let staré nepokoje a hnutí Black lives matter. To reagovalo na sérii incidentů, při kterých policisté při přehnaně tvrdých zásazích zabili několik Afroameričanů. To vyvolalo několik týdnů trvající masové demonstrace v desítkách amerických měst.

znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme