Afroameričané Obamu stále podporují. Není ale jisté, kolik jich půjde volit

Když před čtyřmi lety zvítězil v prezidentských volbách v USA s převahou Barack Obama, stal se prvním černošským prezidentem ve Spojených státech. Tenkrát pro něj hlasovalo hodně přes devadesát procent Afroameričanů. Letos už ale jejich podpora nemusí být tak skálopevná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Pablo Martinez Monsivais | Zdroj: ČTK

Afroameričané za Barackem Obamou stále stojí, ale už ne tak nadšeně a odhodlaně jako v roce 2008. Je to znát hlavně ve státech ve východní a jižní části USA a na Středozápadě. Přesto je pro ně Obama pořád mnohem důvěryhodnějším kandidátem než Mitt Romney.

Z průzkumů je zřejmé, že pro Obamu je pořád drtivá většina Afroameričanů, není ale jisté, jestli přijdou také do volebních místností odevzdat svůj hlas a vyjádřit mu podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlídky Baracka Obamy u Afroameričanů zhodnotil z Chicaga zpravodaj Vít Pohanka

Největším potenciálním problémem pro Baracka Obamu je právě apatie zklamaných voličů. Před čtyřmi lety věřili v naději a změnu, ale pro ně samotné se toho příliš nezměnilo.

Statistiky jsou nemilosrdné. Američané tmavé pleti mají stále skoro dvakrát vyšší nezaměstnanost, než je národní průměr.

Propadají zločinu několikanásobně častěji než běloši, mají podstatně nižší příjmy. Například podle českých emigrantů v USA si za to prý ale mohou sami.

Amerika zvolí svého prezidenta. Čeká se velmi vyrovnaný souboj

Číst článek

„Mně to připadá podobné jako s romskou komunitou v České republice. Je zřejmé, že postavení Afroameričanů je sociální problém, který nemá krátkodobé řešení, a za prezidenta Obamy se na tom moc nezměnilo,“ analyzuje situaci zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme