Julija Skripalová opustila nemocnici. Její stav se zlepšil, léčba ale bude pokračovat

Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla na počátku března spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili z nemocnice. Informaci jako první přinesla stanice Sky News a v úterý dopoledne ji potvrdila zástupkyně nemocnice. Sergej Skripal v péči lékařů zůstává. Moskva mezitím reagovala na prohlášení o možném přesunu Skripalových do USA. S přestěhováním nesouhlasí, šlo by podle ní o únos.

Londýn (Aktualizováno: 9:42 10. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová | Foto: Yulia Skripal/Facebook | Zdroj: Reuters

Stav Julije Skripalové se po útoku nervovým plynem podle médií rapidně zlepšil. Díky tomu ji lékaři mohli z nemocnice propustit. Už minulý týden přitom Skripalová vydala prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až bude z nemocnice propuštěna.

BBC píše, že k jejímu převozu došlo už v pondělí, nyní by se měla nacházet na bezpečném místě. 

'Balík byl doručen, dvě osoby úspěšně odjely.' Britové zachytili depeši související s kauzou Skripal

Číst článek

Sergej Skripal v nemocnici nadále zůstává. Podle zástupkyně nemocnice Christine Blanshardové se však i jeho zdravotní stav postupně lepší.

I když se uzdravuje pomaleji než Julije, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit," uvedla Blanshardová. Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice výjimečně dobře" zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Diplomatická roztržka

Bývalý dvojitý agent a jeho dcera byli otráveni na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici. Podle Británie použil kdosi k jejich otrávení nervově paralytickou látku Novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Britská premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ následně vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

Velká Británie jich ze země vypověděla 23. Z Česka, které bylo Ruskem označeno za jednoho z možných původců Novičoku, odešli tři diplomaté. Celkem muselo své diplomatické posty vyklidit kolem 150 Rusů.

Moskva na sérii vyhoštění odpověděla stejným krokem vůči desítkám zahraničních diplomatů v Rusku.

Přesun Skripalových a odpor Moskvy

Jaký bude další osud Sergeje a Julije Skripalových, naznačil v neděli list The Sunday Times. Velká Británie podle něj zvažuje, že oběma nabídne novou identitu a život ve Spojených státech. Možné přesídlení do USA už prý probírala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké CIA.

Na tuto informaci následně zareagovalo Rusko. To podle agentury RIA Novosti s přestěhováním nesouhlasí. Moskva by takový krok podle ruské ambasády v Londýně považovala za únos.

dbr, Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme