Agent Západu nebo obyčejný politik? Navalného zná čím dál více Rusů, o jeho motivaci mají pochybnosti

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se dostává do veřejného povědomí. Velká část Rusů ho ale podezírá z nekalých úmyslů a jeho boj proti korupci vidí jako předvolební kampaň nebo „zájem Západu“.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský politik Alexej Navalnyj

Ruský politik Alexej Navalnyj | Foto: Grigory Dukor | Zdroj: Reuters

Když se v dubnu 2011 pracovníci nezávislého výzkumného centra Levada zeptali Rusů, zda jim něco říká jméno Alexej Navalnyj, dostali kladnou odpověď jen od šesti procent dotázaných. Stejný doraz položen letos 1600 Rusům ze 48 regionů země už dopadl jinak. Navalného zná 55 procent Rusů, zdaleka to ale ještě neznamená, že ví, co si o opozičním politikovi mají myslet.

Navalného vnímají také jako nového Putina

Číst článek

Navalnyj je dnes jednou z nejvýraznějších tváří ruské opozice a svou politickou aktivitu staví zejména na boji proti korupci. Jeho film „On vam ne Dimon“ (Pro vás žádný Dimon) poukazující na obrovitý majetek ruského premiéra a někdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva, získal za pět měsíců od svého zveřejnění na Youtube přes 24 milionů zhlédnutí.

Přesto věří jenom 12 procent dotázaných, že to Navalnyj dělá v zájmu Ruska. Pětina si myslí, že jeho hlavní motivaci jsou zájmy „nějaké skupiny ve vedení země“, 28 procent že mu jde zejména o jeho vlastní předvolební kampaň a nejvíce – téměř třetina dotázaných – si myslí, že na korupci upozorňuje kvůli „zájmům Západu“.

Shovívavěji vidí ruská veřejnost protesty proti korupci, ke kterým Navalnyj vyzývá – 64 procent dotázaných souhlasí s tím, že lidi do ulic žene znechucení z korupce a nespokojnost se stavem země. Pětina si ale myslí, že svou účast demonstranti dostávají zaplaceno.

Navalnyj se dlouhodobě snaží kandidovat v ruských prezidentských volbách v roce 2018. V tom mu ale brání podmínečný trest za finanční podvod - sám politik považuje proces za politicky motivovaný. V pátek moskevský soud prodloužil jeho podmínku až do konce roku 2020 kvůli neuposlechnutí policie a nedostavení se k úřadům v stanovené dny.  

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme