Kanada 6:1 Česko

Agentům FBI se podařilo vysvobodit uneseného chlapce v Alabamě

Drama v americké Alabamě skončilo smrtí únosce. Malého chlapce vysvobodili agenti FBI z bunkru pětašedesátiletého válečného veterána Jimmyho Lee Dykese po šesti dnech věznění. Chlapec je fyzicky v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agenti FBI | Zdroj: Reuters

„V posledních 24 hodinách před zásahem se vyjednávání s únoscem zhoršilo,“ vysvětluje agent FBI Steve Richardson. Pohotovostní jednotka zasáhla, když vyšetřovatelé došli k přesvědčení, že Dykes dítě ohrožuje zbraní.

Jinak FBI zatím o zásahu moc podrobností nesdělila. Lidé z okolí do místních médií však uvedli, že bylo slyšet hlasitou explozi a potom výstřely. Celý zásah prý trval velmi krátkou dobu. Jimmy Lee Dykes byl zastřelen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osvobození vězněného chlapce v americké Alabamě sledoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

Pětašedesátiletý veterán vietnamské války zadržoval šestiletého chlapce v podomácku vybudovaném bunkru už skoro týden. Minulé úterý ho unesl ze školního autobusu, jehož řidiče předtím přímo před dětmi zastřelil.

Chlapec je teď přes noc ještě v nemocnici na pozorování. Fyzicky je v pořádku. O tom, co si hoch, který mimochodem trpí lehkou formou autismu a musí brát léky, prožil za posledních šest dní, a o jeho psychickém stavu se lze jen dohadovat. Normálně prý však komunikuje s rodiči, dokonce s nimi žertoval a smál se.

Únosce Jimmy Lee Dykes neměl podle dostupných informací k chlapci žádný vztah. Neměl prý také žádné požadavky. FBI říká, že to celé bylo složité. Muž chtěl patrně sdělit nějaký příběh, který byl pro něj osobně důležitý. Ale vyšetřovatelé zatím nijak dál jeho motivaci nevysvětlili.

Výpovědi sousedů naznačují, že Dykes byl narušená osobnost. Sousedé vypovídali o tom, že byl agresivní až paranoidní, jednomu z nich prý ubil k smrti psa. Po nocích také prý hlídal svůj pozemek ze zbraní.

Podepsat se na jeho psychickém stavu mohlo sehrát i to, že byl Jimmy Lee Dykes válečný veterán. Statisticky mají veteráni mentální problémy podstatně častěji než lidé, kteří v armádě nebyli, daleko častěji také propadají alkoholu a drogám.

Policie nepotvrdila, že by to byl i případ Dykese, nicméně nebyl by to zdaleka první veterán, který chtěl na sebe připoutat pozornost nějakým podobným šokujícím a násilným činem.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme