Aghánistán hrozí džihádem - naděje na nalezení živých slábne

Taliban vyhrožuje Američanům džihádem - podle Muhammada Achunda je útok USA na Afghánistán cestou ke zničení amerického Bílého domu, NATO a všech spojenců Ameriky. Spojené státy totiž připravují detailní plán leteckých úderů proti Afghánistánu. Tamní vládní hnutí Taliban jim odmítá vydat saúdského milionáře Úsamu bin Ládina, který je z útoků podezřelý. Pákistánská delegace, která se v Afghánistánu pokoušela přesvědčit vládnoucí hnutí Taliban o reálnosti hrozby amerického útoku, dnes odjela z Kábulu a nemá v úmyslu se tam vracet. Výsledky jednání odmítl mluvčí pákistánského ministerstva upřesnit. Ve Spojených státech pokračuje intenzivní vyšetřování teroristických útoků na Washington a New York. Podle ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta je možné, že společníci únosců letadel, která se stala nástroji atentátů, jsou stále ještě na území USA. Ashcroft proto žádá Kongres, aby rozšířil pravomoce vyšetřovatelů při odposlouchávání telefonů a domovních prohlídkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Ruud Lubbers chce vyzvat Spojené státy, aby zvážily humanitární důsledky případného odvetného útoku na Afghánistán. Dnes proto odlétá do USA. Lubbers už včera upozorňoval na to, že desítky tisíc Afghánců opouštějí své domovy z obav před americkým útokem, a stávají se z nich běženci. Už v předchozích vlnách uprchly z Afghánistánu před válkou téměř čtyři milióny lidí. Většinou žijí ve velmi špatných podmínkách v Pákistánu a Íránu.

Vládnoucí afghánské hnutí Taliban varovalo, že proti Spojeným státům vyhlásí islámskou svatou válku - džihád. Informovala o tom talibanská rozhlasová stanice Šaría monitorovaná BBC. Podle místopředsedy talibanské rady ministrů je nepředstavitelné, že by teroristické útoky v USA spáchal Taliban nebo Usáma bin Ládin. Pokud Spojené státy zaútočí na Afghánistán, bude to podle Muhammada Achunda cesta zničení amerického Bílého domu, NATO a všech spojenců Ameriky.

Pákistánská delegace, která se v Afghánistánu pokoušela přesvědčit vládnoucí hnutí Taliban o reálnosti hrozby amerického útoku, odjela z Kábulu a nemá v úmyslu se tam vracet. Výsledky jednání odmítl mluvčí pákistánského ministerstva upřesnit.

Muslimské státy se žádným způsobem nezúčastní vojenské operace v Afghánistánu. Prohlásil to íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí s tím, že se Muslimové odmítají podílet na ohrožování afghánských civilistů. Všichni, kdo se chystají k odvetě za atentáty v USA, by se měli podle ministra zdržet ukvapených akcí a unáhlených rozhodnutí. Na tom, že útok na Afghánistán povede k humanitární katastrofě, se Charrazí shodl při jednání se svým ruským protějškem Igorem Ivanovem. Šéf ruské diplomacie hovořil o nezbytnosti boje proti terorismu na mezinárodní úrovni.

Představitelé ruského ministerstva obrany údajně připouštějí možnost spolupráce Moskvy s Washingtonem při boji s Afghánistánem. Není prý také vyloučeno, že Moskva ví, kde je teď hledaný terorista Úsama bin Ládin. Jak hlásí moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, tyto informace přináší internetová stránka STRANA.RU, která se odvolává na najmenované vládní činitele. Podmínkou ale má být dokázání podílu teroristy bin Ládína na útocích ve Spojených státech a také souhlas OSN s odvetnými údery. Za těchto okolností podle NTV a informačního zdroje z ministerstva může Rusko poskytnout svoje letecké základny a zařízení spojenců Svazu nezávislých států ve střední Asii pro bojová letadla Američanů a NATO. Média ale připomínají v této souvislosti, že něco takového popřel včera ministr obrany Igor Ivanov. Internetová informace na stránce STRANA.RU jde ještě dál a tvrdí, že ruská vojenská rozvědka zná naprosto přesně, kde se ukrývají oddíly teroristy bin Ládína.

Starosta New Yorku Rudolph Giuliani oznámil, že naděje vyproštění živých z trosek Světového obchodního střediska je "velmi, velmi malá". Potvrdil, že bylo nalezeno 218 mrtvých, z toho bylo identifikováno 152 osob. Mezi identifikované patří 37 policistů, 32 hasičů a 2 zdravotníci.

Na seznamu pohřešovaných po útoku na Světové obchodní středisko v New Yorku je 5 400 lidí. Záchranáři už z místa odvezli přes osm tisíc tun materiálu, a stále se nevzdávají naděje, že se jim podaří najít někoho živého v podzemních patrech zničených budov. Na seznamu nezvěstných je celkem více než 5400 lidí. Od včerejška už také normálně funguje většina úřadů, škol a obchodů, které leží v okolí místa neštěstí. Newyorčané vyjadřují odhodlanost nenechat se zastrašit, ale zároveň se vyznávají z pocitů ztráty jistoty. Záchranáři zatím našli necelých dvě stě obětí. I když už od středy nenašli nikoho naživu, nevzdávají se naděje, že někdo mohl přežít v podzemních patrech zničených budov.

Americký prezident George Bush dnes zahájí přímé politické konzultace s evropskými i muslimskými spojenci o reakci na teroristické útoky proti Spojeným státům. Do Washingtonu má ještě dnes přiletět francouzský prezident Jacques Chirac a německý ministr zahraničí Joschka Fischer.

Dosud nejpřísnější bezpečnostní opatření jsou zaváděna na amerických letištích. Existují totiž důvodná podezření, že ve Spojených státech stále operují lidé spojení s útokem na Světové obchodní středisko. Ministr spravedlnosti John Ashcroft americké veřejnosti slíbil, že s tím, jak se civilní letecký provoz přiblíží nad územím Spojených států normálu, na palubě jednotlivých letadel bude více federálních agentlů. Ti mají být schopni reagovat na další možné pokusy o únosy dopravních letadel, které nejsou vyloučeny. Mezitím se zpřísňuje odbavení na amerických letištích. Je zesílena ozbrojená ochrana v terminálech. Důkladné prohlídky zavazadel a osob trvají až 4 hodiny před každým letem. Američané už nacházejí odvahu znovu létat, ale ztráty leteckých společností rostou do astronomických výšek - 300 miliónů dolarů denně. Prezident Bush slíbil masivní finanční podporu půjčky a garance na úvěry, o kterých mají být letecké společnosti informovány už dnes.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme