Další útok v Afghánistánu. Na letiště v Kábulu mířilo pět raket, bezpečnostní systém je zlikvidoval

Na kábulské letiště v pondělí ráno někdo vypálil až pět raket. S odvoláním na americké vojenské zdroje to uvedla agentura Reuters. Zmíněný zdroj nemá informace o případných obětech nebo zraněných. K útoku se přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát. Většina spojenců ze Severoatlantické aliance ukončila evakuace svých lidí i vojáků a do úterý by se měli stáhnout i poslední Američané.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 15:15 30. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí ráno mířilo podle nejmenovaného vojenského zdroje směrem k letišti až pět raket (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Evakuační operace mají být dokončeny do 31. srpna, což je lhůta pro stažení všech amerických vojáků včetně těch, kteří nyní zajišťují bezpečnost kábulského letiště. Prakticky všechny země s výjimkou USA již evakuace, zahájené po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna, ukončily a podle amerického představitele citovaného agenturou Reuters již z Kábulu odletěli i klíčoví američtí diplomaté.

U kábulského letiště hrozí další teroristický útok, varují USA. Vyzvaly své občany, aby opustili oblast

Číst článek

Během dvoutýdenního leteckého mostu bylo z Afghánistánu americkými či spojeneckými stroji evakuováno již více než 115 tisíc cizinců a jejich afghánských spolupracovníků. V neděli se dostalo do bezpečí zhruba 1200 lidí, oznámil v pondělí Bílý dům.

Jeden z amerických činitelů agentuře Reuters řekl, že zlikvidováno bylo až pět raket. Rakety byly odpáleny z korby automobilu v jedné ze čtvrtí na severu Kábulu, napsala afghánská média.

K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát. „Bojovníci chalífátu zaútočili na mezinárodní letiště v Kábulu šesti raketami kaťuša,“ uvedla organizace na sociální síti Telegram.

Nedělní útok

Exploze v Kábulu si vyžádala šest mrtvých. Letecký útok provedly Spojené státy, potvrdil mluvčí armády

Číst článek

Okolím letiště otřásla exploze i v neděli. Americké vojenské velení se domnívá, že se jedná o zmařený pokus o další atentát. Američané oznámili, že pomocí dronu zlikvidovali útočníka z takzvané organizace Islámský stát, který se chystal zaútočit na letiště. Dron zasáhl vozidlo, ve kterém se útočník k letišti blížil. Po výbuchu pak zemřelo nejméně šest lidí.

Podle Američanů je zabila sekundární exploze výbušniny, kterou měl atentátník u sebe. Vyjasněný zatím pořád není ani druhý nedělní menší útok - Raketa stále neznámého původu zasáhla jeden z domů poblíž letiště a výbuch nepřežilo jedno dítě. Počet obětí, které podlehly následkům dvou čtvrtečních explozí, nově stoupl na 170 lidí.

Bezpečnostní zóna

Téměř stovka zemí po celém světě vyzývá hnutí Tálibán, aby dovolil evakuace civilistů i po konci srpna. Výzvu podepsali zástupci skoro stovky zemí a seznam zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Signatáři se zavazují, že ze své strany budou dál umožňovat odchod Afghánců do bezpečí na své území.

Tálibán žádají, aby zaručil umožnění jejich bezpečného odchodu. Mezi signatáři je většina zemí NATO a Evropské unie, Česko tam ale není. Vlastní iniciativu připravují i Německo, Francie a Británie - Radě bezpečnosti OSN chtějí předložit návrh na vytvoření bezpečnostní zóny u kábulského letiště.

Zdeněk Novák, hyh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme