Agresivita útoků v Iráku se zvětšuje

Ani dnešní den nebyl v Iráku ve znamení klidu zbraní. Desítky mrtvých a další desítky zraněných - taková je otřesná bilance nového násilí v Iráku. Podle místních bezpečnostních zdrojů jsou útoky rebelů stále častější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Ve městě Abú Ghrajb jihozápadně od Bagdádu, zaútočili iráčtí ozbrojenci na stanoviště tamní policie. Při akci přišlo o život nejméně devět policistů. Útok na kolonu amerických vozidel si podle posledních informací vyžádal životy dvou Iráčanů a zraněno bylo devět lidí, z toho tři američtí vojáci.

K útoku na kolonu amerických vozidel se přihlásila teroristická síť Al-Kajdá, a to na internetu. K dalšímu pokusu o útok dnes došlo v jihoirácké Basře. Automobil se dvěma sebevražednými útočníky ale explodoval dříve, než mohli zaútočit. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, v takovéto atmosféře pokračovala jednání o vytvoření irácké vlády.

Arabští sunnité požadují sedm ministerstev, ačkoliv je k tomu neopravňují výsledky voleb. Vítězná jednotná šíítská kandidátka zase požaduje křeslo ministra vnitra a křeslo ministra ropného průmyslu. Podle Al-Džazíry ale při nedávné překvapivé návštěvě amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda vznesla americká delegace přání, aby místa ministra vnitra a obrany byla obsazena lidmi ze strany Ijáda Alávího.

Rostoucí napětí mezi Šííty a Sunnity by mohlo podle pozorovatelů vést až k občanské válce.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme