Agrofert nezíská od PKN Orlen miliardové odškodné za prodej Unipetrolu. Zvažuje odvolání

Agrofert ministra financí Andreje Babiše zvažuje, že se odvolá v kauze údajného porušování smluv při privatizaci Unipetrolu. Žalobu o 20 miliard korun, které skupina požaduje od PKN Orlen, zamítl minulý týden definitivně Vrchní soud v Praze. Informoval o tom deník Euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

firma Butadien v Kralupech také patří Unipetrolu

firma Butadien v Kralupech také patří Unipetrolu | Foto: Unipetrol

„Je vysoce pravděpodobné, že podáme dovolání k Nejvyššímu soudu, protože jsme přesvědčeni, že pravda je na naší straně a rozsudek není v souladu s právem,“ uvedl k pravomocnému rozsudku mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Skupinu Agrofert prý rozhodnutí Vrchního soudu překvapilo. Nyní čeká až dostane rozsudek písemně. Poté zváží další kroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dlouholetý spor kvůli privatizaci Unipetrolu možná nekončí. Agrofert zvažuje odvolání k Nejvyššímu soudu, zjistila redaktorka Českého rozhlasu Zuzana Petráňová

PKN Orlen je s rozsudnem spokoje. Podle vyjádření polské společnosti pro deník Euro byl postup vůči Agrofertu v souladu s právem a v nejlepším zájmu firmy.

V souvislosti s privatizací Unipetrolu podala skupina Agrofert na společnost PKN Orlen už celkem čtyři žaloby. S jednou z nich v minulosti uspěla. V roce 2009 musela polská firma zaplatit Agrofertu smluvní pokutu ve výši zhruba 2 a půl miliard korun.

Jedenáct miliard bylo moc

Podíl ve firmě Unipetrol se stát rozhodl prodat před 14 lety. Tehdejší menšinová vláda ČSSD v čele s nynějším prezidentem Milošem Zemanem oslovila nejdříve Agrofert. Část firmy nabídla skupině za 11 miliard a 700 milionů korun. Suma se Babišovi zdála příliš vysoká. Když stát nechtěl slevit, z obchodu sešlo.

Podíl v rafinerii nakonec koupila v roce 2004 společnost PKN Orlen. Vyšel ji na necelých 15 miliard korun. Při privatizaci pomáhal Orlenu právě Agrofert. Polská firma mu za to údajně slíbila výhodně odprodat kontrolní podíly v dceřiných firmách Unipetrolu - v Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Jenže po privatizaci se nic takového nestalo.

„Jednou ze společností, které chtěl Agrofert odkoupit, byl Kaučuk Kralupy. Když PKN odmítlo pokračovat ve smlouvě, prodalo ho za třikrát tolik. Tuším za 5 a půl miliardy korun,“ uvádí příklad analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Rafinerie Unipetrol má celkovou roční kapacitu téměř 6 milionů tun ropy. Provozuje přes tři sta čerpacích stanic a pracuje pro něj na 3600 lidí.

Společnosti v koncernu AGROFERT | Foto: Český rozhlas

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme