Ahmadínedžád se podle bývalých amerických rukojmí podílel na jejich věznění

Americké ministerstvo zahraničí ani Bílý dům nechtějí potvrdit ani vyvrátit tvrzení skupiny bývalých amerických rukojmí na ambasádě v Teheránu, že jedním z jejich věznitelů byl i nově zvolený íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Zdroj: ČTK

Írán tuto spojitost odmítá, ale pět z někdejších zajatců tvrdí, že si jsou téměř jistí, že se Ahmadínedžád kolem nich před pětadvaceti lety pohyboval.

V roce 1979, během více než ročního věznění Američanů, byl podle vzpomínek Mahmúd Ahmadínedžád na americké ambasádě. Někteří bývalí rukojmí, kteří viděli fotografie nového íránského prezidenta v tisku tvrdí, že byl v pozadí, jako jakýsi poradce.

Jiní mu přisuzují centrální roli v obsazení ambasády v Teheránu, krutém vyšetřování zajatců a vzpomínají si dokonce, že se dožadoval tvrdšího zacházení s Američany.

Americká vláda kritizovala způsob, jakým byl ultrakonzervativní bývalý primátor Teheránu zvolen prezidentem, ale nekomentuje jeho případnou teroristickou minulost.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme