Ahmadínežád bude mít v íránských prezidentských volbách tři soupeře

Íránská Rada dohlížitelů oznámila definitivní seznam kandidátů pro červnové prezidentské volby. Z původních skoro pěti stovek uchazečů nakonec zůstali čtyři politici - všechny ostatní Rada z prezidentského klání vyřadila. Dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád ale dostal možnost, aby se pokusil o uhájení své pozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Mehdí Karrúbí, Mír-Hosejn Músaví a Mohsen Rezáí, to jsou jména jeho jediných protikandidátů. O konzervativní voliče svede Ahmadínežád souboj s bývalým šéfem revolučních gard Rezáím. Někdejší premiér Músaví a bývalý předseda parlamentu Karrúbí zase patří do tábora liberálů a takzvaných reformátorů.

Vyřazení všech ostatních zájemců o kandidaturu znamená, že o vedení íránské vlády se opět nemůže ucházet ani žádná žena - zkusit jich to chtělo asi čtyřicet. Předběžné schvalování kandidátů se řídí jejich bezúhonností, vzděláním, ale také třeba loajalitou k náboženskému režimu. Proto odpůrci íránské teokracie tento systém označují za nedemokratický.

Související příspěvky:
Ahmadínežád čelí obvinění, že si kupuje íránské voliče rozdáváním brambor
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta
V Íránu budou dál vládnout konzervativní náboženské frakce
Volby v Íránu pod ostrou kritikou USA
Írán si za prezidenta zvolil zarytého konzervativce

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme