Ahmadínežád musel pod tlakem duchovního vůdce země odvolat svého zástupce

Esfandjár Rahím Mašáí už není prvním íránským viceprezidentem. Znovuzvolený prezident Mahmúd Ahmadínežád si dosavadního řadového člena vlády minulý týden vybral za svého zástupce pro příští funkční období. Proti Mašáímu ale veřejně vystoupil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chámeneí. Spor dokládá, že v Íránu proti sobě nestojí pouze konzervativci a opozice, ale že i ve vládnoucím táboře jsou ostré rozepře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Mašáí pobouřil konzervativce už několikrát, především když loni prohlásil, že Íránci jsou přáteli izraelského lidu. Ahmadínežád po tomto skandálu hájil Mašáího a teď zase odrážel výzvy, aby se ho zbavil. Jak řekl, měl tisíc důvodů si ho do funkce vybrat pro jeho kvality. Mašáího syn se navíc oženil s Ahmadínežádovou dcerou.

V ulicích ale začali proti Mašáímu demonstrovat konzervativní studenti a pravicový tisk varoval, že Ahmadínežád se musí přání nejvyššího duchovního vůdce Chámeneího okamžitě podřídit.

Prezident nakonec ustoupil. Analytici to připisují i skutečnosti, že po červnových sporných volbách si Ahmadínežád nemůže dovolit přímý střet s lidmi, kteří ho podrželi ve funkci.

Přečtěte si také:
Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Íránská revoluce je skončena
Írán: Chámeneí prodloužil lhůtu na podávání stížností proti výsledkům voleb
Volby v Íránu anulovány nebudou
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme