Ahmadínežád opět íránským prezidentem? Nedostal doporučení od znalců islámského práva

Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nebude kandidovat v květnových prezidentských volbách. Podle čtvrtečního sdělení íránské televize znalci íránského práva, kteří vybírají kandidáty z několika set přihlášených osob, Ahmadínežáda nezařadili na užší seznam. Informovala o tom agentura AP.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí | Zdroj: ČTK

Rada dohlížitelů, složená z 12 znalců, už konečný seznam sestavila a ještě ve čtvrtek ho má předat ministerstvu vnitra. To pak výběr do neděle zveřejní.

Do voleb se přihlásil i současný prezident Hasan Rúhání a překvapivě ohlásil kandidaturu i Ahmadínežád, který funkci zastával po dva mandáty v letech 2005 až 2013.

Ahmadínežád už o svém zájmu stát se prezidentem znovu hovořil v loňském roce, ale duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí mu veřejně doporučil, aby se o post znovu neucházel.

Podle íránských sdělovacích prostředků je na užším seznamu šest jmen včetně umírněného Rúháního a konzervativce Ebráhíma Raísího.

Volby budou 19. května. K minulým volbám v roce 2013 rada dohlížitelů vybrala osm kandidátů. Ústava dovoluje osobě ucházet se o funkci maximálně dvakrát po sobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme