Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád bude znovu kandidovat v červnových volbách. Agentuře Reuters to řekl jeho poradce Alí-Akbar Džavánfekr. Íránci vybírají prezidenta v přímé volbě. Konzervativec Ahmadínežád před čtyřmi lety překvapivě vyhrál a odstavil od moci všechny kandidáty reformního tábora. Poradcovo vyjádření je vůbec prvním oficiálním potvrzením, že Ahmadínežád půjde do voleb znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Ve světě je známý hlavně kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Izraele. Íránští voliči ho ale budou posuzovat především podle domácí hospodářské situace. V první polovině dosavadního mandátu Ahmadínežádovi nahrávala vysoká cena ropy na světových trzích, a tedy i enormní příjmy do státní kasy. Teď se ale situace obrací, a prezidenta už kvůli jeho ekonomické politice kritizují i jeho někdejší spojenci.

Červnové volby budou patrně dalším střetem mezi konzervativním a liberálním křídlem náboženského režimu. Je velmi pravděpodobné, že hlavního rivala bude Ahmadínežád mít ve svém předchůdci Mohammadu Chátamím.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme