Ahmadínežád se sejde v Libanonu s ukrytým vůdcem Hizballáhu

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád přijel na dvoudenní návštěvu do Libanonu. Vítaly ho desítky tisíc Libanonců. Vzhledem k napjaté situaci v této arabské zemi očekává výsledky jeho cesty celý region. Ahmadínežáda již přijal libanonský prezident Michel Sulajmán, nejsledovanější je však jeho schůzka s vůdcem hnutí Hizballáh šajchem Nasralláhem v tajném bunkru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání je ostře sledované již kvůli skrytému místu a nejasnému času schůzky. „Tam, kde se má setkat s Nasralláhem, nechá stranou oficiální ozbrojený doprovod přidělený libanonskou vládou a dostane ochranku Hizballáhu,“ popisuje plán blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Město Bint Jbeil v jižním Libanonu dokončuje výzdobu k Ahmadínežádově návštěvě | Foto: ČTK/AP

„Ti ho povezou do jakéhosi bunkru, kde se Nasralláh schovává. Ani Teherán, ani Bejrút neřekl, kdy k této schůzce dojde.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček informuje o libanonské návštěvě íránského prezidenta Ahmadínežáda

Šajch se skrývá kvůli své přítomnosti na izraelském seznamu nepřátelských osob určených k likvidaci. Veřejnost oslovuje prostřednictvím tiskových videokonferencí a spekuluje se o tom, zda se dnes objeví po boku Ahmadínežáda.

Íránský prezident má jet i do jižního Libanonu. Přímo u izraelské hranice se čeká jeho protiizraelský projev. Informaci, že má na židovský stát symbolicky také hodit kámen, ale Teherán už dříve popřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček seznamuje s kořeny vztahů libanonských šíitů s Íránem

„Cesta z letiště do centra Bejrútu je vyzdobená a oblasti, kde žijí šíité – tedy v jižním Bejrútu i v jižním Libanonu budou Ahmadínežáda vítat,“ informuje Tureček.

Šíitské pouto spojuje dnešní Libanon s dnešním Íránem již po staletí. Řada libanonských šíitů má za své náboženské autority duchovní z Íránu. Nicméně reakce na Ahmadínežádovu návštěvu jsou rozmanité. Šíité ho bouřlivě vítají, ozývají se však také hlasy, že Libanon není součástí Íránu.

Ahmadínežád: Nechci vyvolávat napětí

„Libanon je místem, kde se v posledních letech střetávají zájmy Spojených států, Izraele a Západu se zájmy států, které se americkému vlivu na Blízkém východě brání. Írán je vůdčí zemí protiamerického tábora. Ahmadínežádova návštěva dokazuje, že se vliv Teheránu zvětšuje navzdory americkým a izraelským opatřením,“ upozorňuje.

Teherán stojí k nelibosti Západem podporovaných arabských režimů za šíitským hnutím Hizballáh, a to i při jeho ozbrojených střetech s Izraelem.

Ahmadínežád před odletem z Teheránu telefonicky uklidňoval přední arabské vůdce. I saúdskoarabský král Abdalláh tak od Ahmadínežáda slyšel, že jeho libanonská mise má region uklidnit a sjednotit, a nikoli vyvolávat další napětí.

Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme