Ahmadínežád vítá návrhy na řešení krize, znovu se dotkl holokaustu

Írán vítá poslední nabídku pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa na urovnání jaderné krize. V Šanghaji to po setkání s čínským prezidentem Chu ťin-taem uvedl nejvyšší íránský představitel Mahmúd Ahmadínežád. Ani tentokrát ale neopomněl napadnout Izrael, když se vyjádřil k přezkoumání holokaustu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: AFP

Mahmúd Ahmadínežád šokoval svět už několikrát. Nejvíce letos v dubnu, kdy zpochybnil existenci holokaustu a uvedl, že vyvražďování Židů za druhé světové války je mýtem. Naopak skutečný holokaust se odehrává nyní a jeho oběťmi jsou Palestinci a Iráčané, prohlásil.

Okamžitě na sebe upoutal pozornost Izraele, na jehož adresu také podotkl, že by měl být vymazán z mapy světa. Později sice Ahmadínežád svá vyjádření zmírnil, přesto se k nim v Šanghaji opět vrátil. Jak po setkání s Chu Ťin-taem doslova řekl, že holokaust Židů by se měl stát předmětem výzkumu nezávislých stran.

Svět ale tentokrát vnímá hlavně jeho ochotu zabývat se posledním návrhem na vyřešení jaderného problému, a to i přesto, že včera nejvyšší íránský duchovní Alí Chameneí jednoznačně odmítl, že by se jeho země vzdala nukleárního programu a ustoupila tím západu.

Stálí členové Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Francie, Čína a Rusko) a Německo po Teheránu chtějí, aby zastavil proces obohacování uranu a přestal utajovat své aktivity v jaderné oblasti. Případně chtějí záruky, že nebude pod rouškou civilního programu vyrábět jaderné zbraně. Írán tvrdí, že chce uran využít jen k mírovým cílům, tedy výrobě energie.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme