Ahmadínežádův projev v OSN přiměl delegáty k odchodu ze sálu

Íránský prezident Ahmadínežád vyhnal svým projevem Američany a Evropany ze sálu OSN. Naznačoval, že za útoky z jedenáctého září 2001 mohla stát vláda Spojených států, aby ospravedlnila vojenské zásahy na Blízkém východě. Delegace Spojených států a zemí Evropské unie včetně České republiky opustily sál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád při projevu v OSN.jpg | Zdroj: ČTK

Skandální, nechutný, odporný a nepřijatelný – takový byl prodle Američanů a Evropanů projev íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na zasedání Valného shromáždění OSN. Ahmadínežád začal v projevu prostřednictvím tlumočnice rozebírat teorie, kdo mohl v roce 2001 stát za teroristickými útoky na New York a Washington.

„A jako jednu z nich zmínil, že určité skupiny v americké administrativě 11. září připravily údajně proto, aby daly USA záminku k vojenským zásahům na Blízkém východě a tak upevnili svůj vliv v regionu, který v té době postupně upadal. Tato verze má podle prezidenta Ahmadínedžáda podporu nebo ji důvěřuje většina lidí – aniž by to blíže specifikoval,“ přiblížil na Rádiu Česko

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránský prezident Ahmadínedžád vyvolal výroky o útocích z 11. září protest Američanů i Evropanů naValném shromáždění OSN. Podrobnosti od zpravodaje Čro Víta Pohanky.

Američtí zástupci v tu chvíli odložili sluchátka a vydali se hlavní uličkou mezi delegátskými lavicemi ven ze sálu. Následovali je kolegové z Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje.

„Prezident Ahmadínedžád v tom projevu nerušeně pokračoval, kritizoval například sionismus, tedy Izrael, bránil íránský jaderný program a také kritizoval sankce, které OSN vůči Íránu zavedla,“ přiblížil Pohanka.

Podle něj provokativní výroky zazněly z úst íránského prezidenta v minulosti dost často. Připomněl, že Ahmadínedžád pronesl velmi agresivní výroky zejména na adresu Izraele. Zpochybňoval jeho právo na existenci a mimo jiné naznačoval i pochybnosti o holocaustu.

„Ale nejsem si jist, zda někdy takto otevřeně spekuloval o tom, že útoky z 11. září může mít na svědomí americká vláda nebo nějaké zájmové skupiny uvnitř. Tentokrát to udělal ve chvíli, kdy věděl, že bude mít obrovské publikum,“ řekl Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti ke skandálu, který svým projevem v OSN vyvolal íránský prezident, jsme rozebrali s Vítem Pohankou i na Rádiu Česko.

„Vlastně to íránský prezident řekl několik hodin poté co prezident USA Obama na stejném místě mluvil o tom, že ve vztahu k Íránu jsou dveře diplomacii pořád otevřené . Řekl to sice na půdě OSN, ale v přímo New Yorku, kde k útokům došlo. A v tomto kontextu jeho výroky dostávají až nádech provokace,“ dodal.

Spojené státy označily vystoupení prezidenta Ahmadínežáda za snůšku konspiračních teorií a antisemitských výpadů. Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashton považuje výroky íránského prezidenta za odporné a nepřijatelné.

Vít Pohanka, Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme