AI: Čína omlouvá porušování lidských práv pořádáním olympiády

Čína dál porušuje lidská práva, omlouvá to udržením stability země kvůli pořádání olympijských her příští rok v Pekingu. Tvrdí to organizace Amnesty International, která ve své poslední zprávě kritizuje postup čínských úřadů. Peking tak podle ní nedodržel slib, že zlepší situaci v této oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Vysoký počet zadržovaných osob bez řádného procesu, pronásledování aktivistů a potlačování disentu vyčítá Amnesty Interantional vládě v Pekingu. Čínské úřady podle ní pokračují v represi a zaštiťují se právě olympiádou.

Zpráva vyznívá pro hostitele olympijských her negativně už potřetí za sebou, Čína jí v minulosti naopak odmítla jako politicky motivovanou. Amnesty International příznivě hodnotí pouze rozhodnutí o přezkoumávání vynesených rozsudků smrti a zlepšující se svobodu zahraničních médií působících v Číně. Na druhé straně roste cenzura domácích novinářů i internetu.

Amnesty International také vyzývá Mezinárodní olympijský výbor, který rozhodl o konání letních olympijských her v Pekingu, aby využil svého postavení v tlaku na Čínu a přiměl jí k dodržování lidských práv. Výbor však prohlašuje, že je sportovní organizací bez politického vlivu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme