AI obvinila Izrael, že Palestincům ničí zdroje pitné vody

Izrael a Palestina se přou o vodu v Gaze. Izraelci mají vodní zdroje pod svou kontrolou a Palestince k nim podle nejnovější zprávy organizace Amnesty International záměrně nechtějí pustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ředitelka Amnesty International ČR Dáša van der Horst

ředitelka Amnesty International ČR Dáša van der Horst | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

K tekoucí vodě nemá podle organizace na obranu lidských práv přístup až 200 tisíc Palestinců, hlavně na venkově v Předjordánsku. Tam musí často vystačit jen s dvaceti litry na den. Naproti tomu izraelští osadníci na palestinských územích mají údajně vody podle potřeby.

Izrael zprávu Amnesty International odmítá jako nevyváženou. Palestinci podle nich ani nevyvrtali všechny studny, na které mají povolení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka české pobočky Amnesty International, Dáša van der Horst na Rádiu Česko

"Pravda je, že když srovnáte spotřebu vody na jednoho Palestince od roku 1967, tak jenom vzrostla. Naopak izraelská spotřeba vody za stejné období klesla na polovinu," řekl BBC mluvčí izraelské vlády Mark Regev.

Podle ředitelky české pobočky Amnesty International, Dáši van der Horst čerpá zásoby podzemní vody na Západním břehu Jordánu z osmdesáti procent Izrael a jen zbytek Palestinci. V pásmu Gazy jsou podle ní pobřežní zdroje vody po válce z devadesáti procent znečištěné.

"Na Západním břehu Jordánu je u Palestinců spotřeba vody 70 litrů na den, což je 30 litrů pod doporučenou hodnotou Mezinárodní zdravotní organizace. Naproti tomu Izraelci spotřebovávají na celém území v průměru 300 litrů denně," řekla Dáša van der Horst.

Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme