AI: Severokorejské koncentrační tábory se rozrůstají

Soustava severokorejských koncentračních táborů se rozrůstá. Alespoň podle fotografií a studií organizace Amnesty International. V koncentračních a pracovních táborech vězní Pchjongjangský režim na 200 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venkov v KLDR | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Soustava severokorejských koncentračních táborů se rozkládá na téměř sto kilometrech čtverečních a dále roste. Dokládají to satelitní snímky a svědectví bývalého vězně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podmínkách v severokorejských koncentračních táborech mluvila na Rádiu Česko Kateřina Šaldová, tisková mluvčí české pobočky Amnesty international

Zatčení jsou v táboře umístěni ve dvou zónách - revoluční a totální kontroly. Ze zóny totální kontroly ještě nebyl nikdo nikdy propuštěn. Podle informací z Jodoku panují v táboře otřesné podmínky hraničící s otroctvím. Mučení a jiné formy ponižujícího a brutálního zacházení jsou na denním pořádku.

Podle svědectví bývalého vězně z Revoluční zóny zemřelo v letech 1999 až 2001 v táboře okolo 40 procent lidí na podvýživu. Amnesty International se domnívá, že tábor je v provozu už od 50. let.

V Čotoku jsou navíc drženy tisíce lidí jen pro podezření z vazeb na někoho stíhaného a většina z nich netuší, proč jsou zavřeni. Amnesty udává, že se jedná o nejhrůznější životní podmínky, které za posledních 50 let zdokumentovala a vyzývá Severní Koreu, aby tábory okamžitě uzavřela. Pchjongjang ale odmítá připustit, že by takový komplex vůbec existoval.

200 gramů kaše denně

Vězni nedostávají v oblasti, kde je tuhá zima, žádné oblečení. Obrovským problémem je také jídlo.

„Podle svědectví bývalého vězně z Revoluční zóny je režim velice tvrdý. V každém okamžiku je přítomna smrt. Vězni musí tvrdě pracovat na polích, ale také v uhelných nebo vápencových dolech. Každý vězeň například musí denně zbavit plevele pole o rozloze 1200 metrů čtverečních. Den se skládá z několika směn, začíná ve 4 hodiny ráno a končí večer v 11 ideologickou dvouhodinkou, kdy si vězni musí zapamatovat jakési etické desatero. Když si to nezapamatují, nedostanou ani to minimální jídlo, což je denní příděl 200 gramů kukuřičné kaše,“ říká Kateřina Šaldová, tisková mluvčí české pobočky Amnesty international.

Podle Šaldové může nastat ještě větší rozrůstání podobných koncentračních táborů v souvislosti s výměnou na vrcholném postu, který se chystá.

„Právě proto jsme se rozhodli s touto informací vyjít ještě teď,“ dodává Šaldová.

Ladislav Dvořák, Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme