Air France zrušily další let z Paříže do Moskvy. Kvůli Bělorusku nezískaly ruské povolení k přeletu

Francouzská letecká společnost Air France zrušila páteční let z Paříže do Moskvy. Přepravce musel lety na této trase zrušit i ve středu a čtvrtek, protože od ruské strany nezískal potřebná povolení pro změnu trasy, když se chtěl vyhnout Bělorusku, uvádí francouzský list Les Échos. Do letectví se tak promítá spor mezi členy Evropské unie a Běloruskem, podporovaným Ruskem, který vypukl po nedělním vynuceném přistání letadla Ryanairu v Minsku.

Paříž/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Air France uvedl, že šlo o „operační obtíže“, což si některá média vysvětlila jako oddalování rozhodnutí ze strany Moskvy, dokud nasazení piloti Air France nepřekročili povolenou pracovní dobu | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Air France zachoval jako jeden z mála přepravců pravidelné linky do Moskvy i během pandemie covidu-19. Po rozhodnutí Evropské unie vyhýbat se běloruskému vzdušnému prostoru musela Air France, stejně jako ostatní evropští přepravci, změnit trasu letu a nahlásit ji Moskvě, protože chtěla létat přes Rusko.

Moskva podle listu Les Échos změnu trasy odmítla s tvrzením, že společnost Air France chtěla plán změnit příliš pozdě.

‚Máte na palubě bombu.‘ Piloti odkloněného letadla si varování ověřovali, přistáli až po červeném kódu

Číst článek

Mluvčí Air France uvedl, že šlo o „operační obtíže“, což si některá média vysvětlila jako oddalování rozhodnutí ze strany Moskvy, dokud nasazení piloti Air France nepřekročili povolenou pracovní dobu.

K záležitosti se ve čtvrtek vyjádřilo francouzské ministerstvo dopravy, které podle náměstka ministra vyzvalo Rusko k respektování „principu reciprocity“, píše AFP.

Alternativní cesty

Vedle středečního letu z Paříže se neuskutečnil ani čtvrteční let Austrian Airlines z Vídně do Moskvy. Rakouský přepravce uvedl, že nedostal od Ruska povolení ke změně trasy.

Francouzské odbory pilotů SNPL ve čtvrtek potvrdily, že pro „zajištění letů bude potřeba vytvořit alternativní cesty k těm, které vedly přes běloruský vzdušný prostor a byly předem naplánované a schválené,“ píše AFP.

Přepravci podle odborů „požádali podle obvyklé procedury o změnu plánu letu. (...) Ale zatímco běžně jsou takové žádosti obratem schválené, teď je už dva dny radiový klid. Lety byly zrušené, protože jim chybělo formální povolení přeletu nad ruským vzdušným prostorem,“ vysvětluje SNPL a zdůrazňuje, že i odbory byly velmi překvapené pomalou reakcí Moskvy.

Zrušení běloruských letů

Běloruské aerolinky Belavia kvůli stejnému sporu byly ve čtvrtek nuceny zrušit lety do osmi evropských destinací. Stopka bude platit do 30. října, uvádíReuters.

Evropská unie se kvůli Bělorusku zlobí. Šance na propuštění Prataseviče podle Jourové nejsou vysoké

Číst článek

Provoz běloruských aerolinek na svém území pozastaví od pátku až do vyšetření nedělního incidentu i Česká republika, informoval ve středu vicepremiér Karel Havlíček.

Do Prahy dosud pravidelně létala přímá linka Belavie z Minsku, v provozu byla třikrát týdně.

K podobnému opatření už přistoupily například i Francie, Slovensko a Polsko, ze zemí mimo EU pak Británie a Ukrajina. Podle serveru FlightRadar24 se ve čtvrtek letadla Belavie pohybovala nad Maďarskem a Itálií, mířila také do Estonska a na Kypr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme