Airbus A380 nouzově přistál v Singapuru. Nikomu se nic nestalo

V Singapuru nouzově přistál Airbus A380 s 459 lidmi na palubě. Stroj australské společnosti Qantas mířící do Sydney se vrátil poté, co piloti zaznamenali poruchu jednoho z motorů. Incident se nakonec obešel bez zranění, i když některé původní informace mluvily o pádu letounu. Představitelé aerolinek v reakci na dnešní nehodu dočasně pozastavili provoz těchto dvoupatrových letadel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbusu hořel jeden z motorů

Airbusu hořel jeden z motorů | Zdroj: ČTK

K poruše jednoho z celkem čtyř motorů došlo krátce po startu, piloti se proto rozhodli vrátit se do výchozí destinace. Museli však ještě dvě hodiny kroužit ve vzduchu než vypustili palivo. Podle očitých svědků letounu hořel jeden z motorů na levém křídle. Airbus A380 je přitom konstruován tak, aby mohl bezpečně letět i se zbývajícími třemi motory. Podle cestujících panoval na palubě klid, a to i díky profesionalitě posádky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci na singapurském letišti sleduje zpravodaj Českého rozhlasu v Jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

„Zdá se, že došlo k nějaké poruše, nejspíš k explozi, která částečně poškodila konec motoru,“ spekuluje letecký expert Martin Salajka. Podle něj šlo nejspíš o nějakou technickou závadu, nejspíš o nasátí cizího předmětu do motoru.

Obyvatelé Indonéského ostrova Batam v této souvislosti mluvili o explozi a dopadu blíže nespecifikovaných částí letadla. Záběry trosek zároveň odvysílala indonéská televize. Zřejmě proto se začaly šířit informace, že došlo k letecké havárii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Airbusu A380 mluvil v poledních Ozvěnách dne letecký expert Martin Salajka

Výrobce největšího dopravního letounu na světě, který v nejekonomičtější verzi pojme na 850 pasažérů, incident označil za vážný. Příčiny nehody šetří experti australských aerolinek, které pečlivě dbají na pověst jedné z nejbezpečnějších leteckých společností světa.

Jde o první případ, kdy se největší dopravní letoun světa současnosti dostal do podobných problémů. I proto podle Salajky tento incident ale nijak výrazně pověst Airbusu nepoškodí: „Zejména pokud se podaří rychle a uspokojivě zjistit příčinu. Tam je spíš problém, že v tuto chvíli asi bude víc poškozen provozovatel, protože než se vyšetří, co je příčinou nehody, tak se zastaví lety všech strojů stejného typu.“

„Zatím zastavení vyhlásila společnost Qantas, ale je možné, že k podobným opatřením budou muset sáhnout i další provozovatelé,“ dodává letecký expert.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme