Ajatolláh Sistání vyjednal v Nadžafu mír

Na ukončení bojů ve svatém městě Nadžaf se dohodli nejvyšší šíitský duchovní Iráku ajatolláh Alí Sistání a radikální klerik Muktada Sadr. Ten přistoupil na mírový plán, který Sistání navrhl - tedy stažení americké armády, demilitarizaci města a podřízení milicí iráckým zákonům. Měly by tak skončit tři týdny trvající boje ozbrojených Sadrových příznivců proti americké armádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Nadžafu | Foto: EPA

Rozhovory o mírové dohodě ale poznamenaly násilnosti v Nadžafu a nedalekém městě Kúfa, při kterých zemřelo více než 74 lidí a téměř 400 jich bylo zraněno.

Kvůli jednání americká armáda pozastavila ofenzívu. 24hodinové příměří v boji proti povstalcům vyhlásil také irácký premiér Ajád Aláví. Jednání pak vedla nejvyšší šíitská duchovní autorita - ajatolláh Alí Sistání, který ve čtvrtek přijel do Nadžafu z Basry.

Ajatolláha Sistáního vítaly v Nadžafu desetitisíce šíitů. Vyslyšely ajatolláhovu výzvu a vydaly se ke svatým místům. K pouti se šíité začali shromažďovat ráno v mešitě v nedaleké Kúfě. Na budovu ale dopadl minometný granát a několik desítek lidí zabil. Další oběti si vyžádalo ostřelování účastníků pouti na cestě z Kúfy do Nadžafu. Celkový počet mrtvých tak dosáhl 74 osob, téměř čtyři sta Iráčanů bylo zraněno.

"Nadžaf a Kúfa musí být prohlášeny za demilitarizovaná města. Odpovědnost za dodržování zákona a pořádku musí převzít irácká policie," prohlásil mluvčí ajatolláha Sistáního Hamíd Kafaf.

Vysoká delegace iráckých šíitů začala okamžitě po příjezdu do Nadžafu vyjednávat se zástupci radikálního duchovního Muktady Sadra. O hlavních bodech mírového plánu informoval stanici BBC poradce ajatolláha Sistáního Saíd Musáví.

"Milice opustí svatyni, americké a irácké jednotky se stáhnou ze svatého města. Konflikt vyřešíme mírovou cestou - doufejme, že to bude už v příštích několika hodinách," řekl ajatolláhův poradce.

Podle jednoho z vyjednávačů je Muktada Sadr ochoten na tyto podmínky přistoupit. Irácký premiér Aláví zaručil povstalcům amnestii, pokud bez boje opustí komplex hrobu imáma Alího v Nadžafu.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme