Al-Káida zveřejnila video namluvené údajně Zavahrím. Ten je ale podle Spojených států mrtvý

Teroristická síť Al-Káida v pátek zveřejnila 35minutové video, které údajně namluvil vůdce skupiny Ajmán Zavahrí. O něm se ale předpokládá, že byl zabit při americkém náletu v srpnu letošního roku. Podle agentury Reuters nahrávka není datovaná a nijak neukazuje na dobu, kdy mohla být pořízena. Samotný obsah nahrávky zatím není k dispozici.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ajmán Zavahrí na snímku z videa zveřejněného v roce 2014

Ajmán Zavahrí na snímku z videa zveřejněného v roce 2014 | Zdroj: AP

Spojené státy podle amerických činitelů Zavahrího zabily střelou odpálenou z dronu. Terorista v tu chvíli stál na balkóně domu v Kábulu.

Spojené státy zabily v Afghánistánu lídra Al-Káidy Zavahrího, prohlásil americký prezident Biden

Číst článek

Podle představitelů Washingtonu se jednalo o největší akci proti teroristické skupině od roku 2011, kdy americké speciální síly v Pákistánu zabily předchozího vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina.

Vystudovaný egyptský lékař Zavahrí pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001 na New York a Washington a patřil mezi nejhledanější teroristy světa.

Klíčový podíl měl zřejmě také na atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a na útocích na americká velvyslanectví v Keni a v Tanzanii v srpnu 1998. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.

Al-Káida zatím nejmenovala Zavahrího nástupce. Odborníci ale spekulují, že by se jím mohl stát Sajf Ádil, tajemstvím opředený bývalý důstojník egyptských speciálních sil, který je vysoko postaveným členem Al-Káidy. USA nabízejí až deset miliónů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme