Akademici a umělci podepsali petici proti jeho odvolání, přesto ředitel Českého centra v Paříži končí

Česká centra v Paříži, Bruselu a ve Vídni budou mít brzy nové ředitele. Přihlášky do konkurzů se přijímaly do pátku. Pozornost se soustředí hlavně na francouzskou metropoli, kde ředitele Jeana-Gasparda Páleníčka nedávno pro nadbytečnost propustil nový šéf Českých center Jan Závěšický. Francouzští akademici poté sepsali petici, ve které po ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi z ČSSD žádají vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Gaspard Páleníček

Jean-Gaspard Páleníček | Foto: České centrum Paříž

Ještě před několika týdny zahájil Jean-Gaspard Páleníček výstavu k Ondřeji Sekorovi a knížce Ferda Mravenec, která vyšla ve Francii. Několik dní poté odjel do Prahy a z úst ředitele Českých center Jana Závěšického se dozvěděl, že se jeho místo ruší. Více jak dvě stovky francouzský vědců, akademiků a umělců podepsalo petici na podporu Páleníčka.

Proč musel odejít propagátor české kultury? Francouzští akademici protestují

Číst článek

Antoine Mares, vedoucí katedry soudobých dějin Střední Evropy na Sorbonně, je jedním ze signatářů petice. Podle něj byl Páleníček výborným pojítkem mezi Francií a Českou republikou. Velmi kompetentní, skvěle jazykově vybavený, se vzděláním v oblasti hudby a poezie. Za třinácti let, kdy v Centru pracoval, je podepsán pod spoustu výborných projektů - popisuje Mares a oceňuje ho i po stránce lidské, především za jeho diskrétní styl.

Posledním projektem Jeana-Gasparda Páleníčka byla výstava o životě Bohuslava Reynka. Její kurátorka Annick Auzimourová si spolupráci s ním velmi pochvalovala. Říká, že je překvapená jeho odvoláním, protože si ve své funkci počínal velmi profesionálně, a výstava se uskutečnila hlavně jeho zásluhou. Imponovalo jí na něm zejména to, že nepodcenil během její přípravy žádný detail.

České centrum v Paříži bude mít v každém případě nového ředitele. Jean-Gaspard Páleníček se do nového konkursu nepřihlásil.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme