Akce NATO slaví v Afghánistánu úspěch

Druhým dnem pokračuje v jižním Afghánistánu tažení spojeneckých vojsk a šéfové NATO mluví o úspěchu. Operace Moštarek, což v místním jazyce znamená "společně", má očistit helmandské město Márdže a okolní oblasti od vlivu radikálního hnutí Taliban.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci zaujímají pozice u města Márdže | Foto: AFP

Spojenecké jednotky už zabily 27 rebelů a další zajaly. O život při největší ofenzivě za posledních osm let přišli i dva koaliční vojáci. Podle informací se například ve městě Márdže vojáci nesetkali s větším odporem nepřítele. Jejich postup ale brzdí nastražené miny.

Vojáci ve městě postupují dům od domu. Podle agentury AP zatím našli asi čtyři tuny dusičnanu amonného, který se používá při výrobě výbušnin. V Márdže by se mohlo ukrývat až tisíc povstalců.

Ohled na civilisty

Afghánská vláda na Alianci apeluje, aby její vojáci dbali na životy civilistů. Místní činitelé se totiž obávají, že by vysoké ztráty na životech z řad domorodců mohly oslabit podporu místních lidí afghánské vládě v protitalibanském tažení.

Podle britského premiéra Gordona Browna bude po skončení akce klíčová právě pomoc civilistům. "Začneme investoval do soudního systému, škol či nemocnic. Je naším záměrem rozdělit, zničit Taliban díky podpoře, kterou můžeme získat od afghánského lidu," řekl Brown.

Tažení, do kterého se zapojilo na 15 tisíc spojeneckých a afghánských vojáků, by podle velení NATO mohlo skončit v několika příštích dnech.

Igor Maňour, Lubica Bergmanová, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme