‚Nenecháme Minsk na holičkách.‘ Lukašenko a Putin ale o jaderných zbraních nemluvili, tvrdí Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin nejednal s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem o rozmístění ruských strategických jaderných zbraní, tedy mezikontinentálních raket, v Bělorusku, řekl podle agentury Reuters o čtvrtečních jednáních obou vůdců v Moskvě mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukašenko a Putin

Na setkání Putina s Lukašenkem se o jaderných zbraních nejednalo, tvrdí Putinův mluvčí | Zdroj: Reuters

Putin minulý týden ohlásil, že by Rusko mohlo v Bělorusku rozmístit taktické jaderné zbraně, tedy zbraně s kratším doletem, což by podle Moskvy byl krok vynucený rozšiřováním Severoatlantické aliance v blízkosti Ruska, připomněl Reuters.

Bělorusko může podpořit Rusko výrobou bitevníků, navrhl to Lukašenko Putinovi

Číst článek

Peskov ve čtvrtek podle agentury TASS také prohlásil, že americké jaderné zbraně na základnách v Evropě budí znepokojení Ruska a že Moskva na ně „přiměřeně“ zareaguje.

Vedení svazového soustátí – tedy Putin a Lukašenko – podle mluvčího posuzovalo i ruské „záruky bezpečnosti“ vůči Minsku a „aktualizaci přístupů“ k této otázce ve světle změn, odehrávajících se v sousedství Ruska a Běloruska.

„Rusko musí zvážit možnosti, aby zajišťovalo záruky bezpečnosti pro Bělorusko jako svého spojencem, jako země, se kterou jsme v nejvíce pokročilé podobě integrace,“ uvedl Peskov.

„Bělorusko je stejně jako my obklopeno zeměmi, které se vůči němu chovají naprosto nepřátelsky. Protože jsme svazové soustátí, Rusko pochopitelně nemůže ponechat Bělorusko na holičkách,“ prohlásil.

A vzhledem k „nepředvídatelnosti“ chování znepřátelených sousedních států, jsou nutná „preventivní opatření“, dodal bez upřesnění.

‚Utajované otázky‘

Lukašenko podle agentury Interfax uvedl, že ještě ve středu jednal s Putinem o rozvoji spolupráce ve zbrojním průmyslu a v obraně.

„Posuzovali jsme, jak říkají novináři, utajované otázky. Ty existují vždy. Velkou pozornost jsme věnovali otázkám bezpečnosti, rozvoje vojenskoprůmyslového komplexu a otázkám obrany svazového soustátí,“ řekl Lukašenko na úvod jednání.

„Ve všech otázkách, a bylo jich více než deset, jsme dosáhli souhlasu. Samozřejmě toto téma nebudeme nějak zvlášť otvírat. Ale myslím, že brzy se o všem dozvíte,“ dodal.

Běloruský vůdce během setkání vybídl k vytvoření rusko-běloruského mediálního holdingu, aby režimy v obou zemích nepřišly o podporu veřejnosti.

„Nemáme právo prohrát bitvu o myšlení a srdce našich občanů, která se odehrává na tištěných, televizních, rozhlasových a digitálních bojištích,“ prohlásil podle agentury TASS. Podle Lukašenka nelze hledět jen na finanční náklady, protože „konfrontace mezi Západem a Východem neslábne“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme