Akrobatičtí lyžaři lákají diváky

Akrobatický lyžař Aleš Valenta prošel bez problémů do finále. V kvalifikaci na úterní závod skončil osmý, ale jak sám přiznal, neskákal naplno. I když šlo pouze o kvalifikaci a hlavní závod teprve přijde, byl stadion pod svahem vyprodaný. Američané mají o divácky atraktivní závod velký zájem. A na místě byl i náš zpravodaj v Salt Lake City Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Vavrouška | Foto: ČRo
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Americký deník 17. 2. 2002

Pět můstků pro kvalifikaci akrobatických lyžařů skokanů vybudovali organizátoři v Jelením údolí. Nesmírně odvážní muži na krátkých lyžích točili svá salta a vruty jenom pár metrů od divácké tribuny. Skoro jste si mohli na olympioniky sáhnout. po závodě snowboardistů na U - rampě a jízdě v boulích jsou skoky akrobatů disciplínou, o kterou je na zimních hrách největší zájem. Američané chtějí vidět něco neobvyklého a lyžařská akrobacie je ideálním sportem pro ukojení takového chtíče. Ale kdo ví? Ani český reprezentant Aleš Valenta nezná jasnou odpověď na otázku, proč mají místní o točení se ve vzduchu takový zájem.

"Myslím, že je to hodně o marketingu a o reklamě. Je to spíše otázka pro správného Američana."

Tak se jich pojďme zeptat. Hned pod můstky jsem potkal skupinku čtyř - náctiletých kluků.

"Můj táta lyžoval neustále a já miluji velké triky, proto jsem se rozhodl, že se půjdu podívat na akrobatické lyžování," říká uhrovitý Dave.

Pod pojmem triky myslí všechny ty vruty, salta nebo otočky, které lyžař ve vzduchu provádí. Mimochodem triky dělá i snowboardista na U - rampě. A troufli by si na něco takového kluci, co tak obdivně zírají na sportovce? Ten první asi ne, ale druhý by odvahu našel.

"Já neumím lyžovat, jezdím jenom na snowboardu."

"Ale já bych to zkusil, jsem totiž blázen. kdysi jsem skákal na trampolíně, ale ne tak jak oni," dodává už poněkud skromněji devatenáctiletý Mike a vzápětí aplauduje jednomu z Američanů.

A jak taková atmosféra vyhovuje Aleši Valentovi, který se musí před skokem pekelně soustředit?

"Jsem zvyklý na podobné obecenstvo, protože já dělám hodně show a exhibice, lidé u toho hodně řvou a jsou blízko nás. Tady na olympiádě navíc před každým skokem absolutně ztichnou. Mně vadí právě to ticho, je to překvapení. Ale jinak jsem v pohodě."

Lístek na kvalifikaci akrobatických lyžařů stál sto padesát dolarů. To není málo. ale když máte olympijské hry ve svém městě pravděpodobně jednou za život, nijak vás to nemrzí.

"Rodiče nám pomohli, ale máte pravdu lístky jsou docela drahé. I přesto to stojí za to, už se to nemusí opakovat," tvrdí Mark, poslední ze čtveřice pod můstky.

Do vzduchu se zrovna vymrštil další odvážlivec.V neuvěřitelné výšce dokonale koordinuje pohyb kolem svých os a pak bez problémů dopadá na zem. Výkon z kategorie snů. A pokud vám vrtá hlavou, jak se lyžař ve vzduchu orientuje, napoví vám ještě jednou Aleš Valenta.

"Pořád se dívám na dopad. Jen když skáču dva vruty, tak se na chvíli ztatím a nevidím dopad. Jinak se ho snažím vidět během celého skoku a stále se na něj soustředím."

Jestli jste nestihli v televizi kvalifikaci, nenechte si určitě ujít finále skoků akrobatických lyžařů v úterý večer českého času. Stojí to opravdu za to.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme