Aktivista za lidská práva Mansúr dostal ve Spojených arabských emirátech deset let vězení

Prominentní aktivista za lidská práva Ahmad Mansúr byl ve Spojených arabských emirátech ve čtvrtek odsouzen k deseti letům vězení za hanobení vlasti na sociálních sítích. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dubaj, Spojené arabské emiráty | Foto: Fotobanka stock.xchng

Osmačtyřicetiletý otec čtyř dětí byl zatčen loni v březnu. Jeho zadržení kritizovali ochránci lidských práv s tím, že neměl možnost hovořit s právníkem a byl držen na samotce.

Soud Mansúra zprostil obvinění ze spolupráce s teroristickou organizací, ale byl shledán vinným z „publikování falešných informací, které poškozují pověst země“ a ze „šíření nenávisti a sektářství“.

Kromě deseti roků za mřížemi dostal Mansúr pokutu jednoho milionu dírhámů (šest milionů Kč) a bude pod dohledem úřadů ještě tři roky po propuštění.

Mezinárodní ocenění

V roce 2011 byl Mansúr spolu s dalšími aktivisty zatčen, když požadoval politické a ekonomické reformy. Později mu ale byla udělena milost.

Zátah proti blogerům. Po Sísího znovuzvolení v Egyptě zadržují sekulární aktivisty

Číst článek

O čtyři roky později získal Cenu Martina Ennalse pro ochránce lidských práv za svou práci o nezákonném zadržování, mučení a nedůstojném zacházení se zatčenými v SAE.

Spojené arabské emiráty patří k nejbohatším zemím Blízkého východu a jsou významným hráčem na poli hi-tech a inovací, jejich politický systém je ovšem považován za nesvobodný. Ve federaci sedmi emirátů, mezi které se řadí Abú Zabí i Dubaj, neexistuje žádná oficiální opozice a politické strany jsou zakázány.

V roce 2013 bylo téměř 70 islamistů odsouzeno k odnětí svobody za údajné plánování státního převratu.

Loni, když SAE a další arabské státy přerušily diplomatické styky s Katarem a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu, státní zástupce SAE občany varoval, že za podporu Kataru hrozí vysoké pokuty a až 15 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme