Aktivisté Greenpeace protestovali proti nadměrnému rybolovu v EU

Před sídlo rady Evropské unie v Bruselu přijela rybářská loď. Tedy pouze její maketa z PVC. I ta ale měla úctyhodné rozměry: 25metrů dlouhá a skoro 12 metrů vysoká. Byla součástí protestu ekologické organizace Greenpeace proti vysokým kvótám pro lov ryb. V budově Rady Unie totiž právě zasedali ministři zemědělství a rybolovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest Greenpeace proti vysokým kvótám pro lov ryb

Protest Greenpeace proti vysokým kvótám pro lov ryb | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jedno se nedá happeningu Greenpeace upřít. Rozhodně ho nešlo přehlédnout a přeslechnout. Tak velká loď ještě do centra Bruselu nikdy nedorazila.

„Evropská unie v našich mořích loví příliš. To je velmi poškozuje. Tahle loď má ilustrovat rozsah narušení životního prostředí,“ řekla na vysvětlenou k protestu ředitelka projektů pro ochranu oceánů organizace Greenpeace Saskia Richartzová.

Nejvíc se podle ní na nadměrném využívání mořských zdrojů podílejí Španělsko a Francie. Proto také maketa lodě měla na stěžni španělskou vlajku. Evropská flotila má přitom daleko větší lodě, než jakou představovala maketa. Některé jsou i delší než fotbalové hřiště. Mají přes 100 metrů.

Greenpeace vyzývá ministry zemědělství ke snížení lovných kvót, aby odpovídaly vědeckým poznatkům o stavu moří. 88% zásob ryb v mořích je totiž podle Saskie Richartzové postiženo nadměrným rybolovem. Je to proto, že Unie používá příliš velké lodě a také, že evropská populace má velkou poptávku po rybích produktech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci proti nadměrnému rybolovu sledoval v Bruselu tamní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Lidé by si měli podle aktivistů Greenpeace uvážlivě vybírat, jaké potraviny kupují. Paní Saskia také varovala před změnou chování zvířat v oceánech. Nedávné útoky žraloků na plavce v Rudém moři totiž mohly být jen prostým hledáním potravy.

„Naše oceány se vyprazdňují. Všechny ty ryby jsou potrava pro žraloky, kytovce nebo želvy. Je možné, že když nenajdou dost potravy tam, kde obvykle byla, připlouvají blíže k pobřeží a stávají se nebezpečím pro lidi.“

Hoďte drancování našich moří do šrotu - to byl jeden ze vzkazů, který aktivisté Greenpeace poslali ministrům zemědělství EU. Jak by se to dalo provést, ukázali na závěr svého happeningu, kdy maketě rybářské lodě uřízli kormidlo.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme