Aktivisté přebarvili kodaňskou mořskou vílu načerveno. V minulosti už dvakrát přišla o hlavu

Jednu z nejznámějších památek Dánského království aktivisté přebarvili načerveno. Na prostranství před sochou Malé mořské víly protestovali proti lovu velryb kolem Faerských ostrovů, které jsou autonomní součástí země.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dánsko chrání velryby kolem Faerských ostrovů," stojí anglicky napsané na chodníku před známou sochou u kodaňské pevnosti Kastellet.

Faerské úřady umožňují domorodcům v letním období nekomerční lov několika stovek velryb, především kulohlavců černých. Při něm ostrované v lodích kytovce obklíčí a naženou je do mělkých vod zálivu, kde jim přetnou páteř a nechají je vykrvácet.

Maso a vnitřnosti si pak mezi sebou rozdělí. Tato tradice zvaná Grindadráp, při níž se mořská voda zbarví do ruda, sahá do 16. století.

V Dánsku je lov velryb zakázán. Ostrovy jsou ale autonomní provincií této evropské země a její právo masový lov kulohlavců černých v rámci staré tradice povoluje. Ostrovy leží severozápadně od Skotska v polovině cesty mezi Islandem a Norskem.

Policie agentuře Reuters řekla, že incident vyšetřuje jako vandalismus. Zatím ale neví, kdo je zodpovědný.

Socha, která zobrazuje Malou mořskou vílu z pohádky dánského autora Hanse Christiana Andersena, byla v minulosti poničena již několikrát. Dvakrát přišla dokonce o hlavu.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme