Trestné činy nemohou hájit svým přesvědčením, rozhodl londýnský soud o klimatických aktivistech

Ekologičtí aktivisté obvinění z trestného činu poškození cizí věci se nemohou hájit svým politickým nebo filozofickým přesvědčením. S odkazem na rozhodnutí odvolacího soudu v Londýně o tom v pondělí informovala agentura Reuters, podle které se tím zvyšuje pravděpodobnost, že bude odsouzeno více protestujících.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivistky z hnutí Riposte Alimentaire poté, co hodily polévku na slavný renesanční obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa

Aktivistky z hnutí Riposte Alimentaire poté, co hodily polévku na slavný renesanční obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa | Zdroj: Abaca Press / Reuters

V Británii, ale i v jiných evropských zemích, se v posledních letech odehrála řada protestů, při nichž členové různých hnutí poškodili majetek, aby zvýšili povědomí o problematice změny klimatu.

Ekologické aktivistky polily polévkou sklo chránící Mona Lisu. Protestovaly za udržitelné potraviny

Číst článek

Generální prokurátorka Victoria Prentisová, která po loňském osvobozujícím rozsudku nad ekologickými aktivisty požádala odvolací soud o vyjasnění zákona, rozhodnutí uvítala. „Změna klimatu je důležitým tématem, a přestože je třeba chránit právo na protest, nedává to právo způsobit vážnou trestnou škodu, bez ohledu na to, jak silné je přesvědčení,“ uvedla v prohlášení.

Poškození cizí věci 

Rozhodnutí vyvolalo kritiku ze strany skupin organizujících tyto protesty, včetně Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) a Just Stop Oil (Zastavme ropu), jejichž aktivisté byli obviněni z trestného činu poškození cizí věci.

Spoluzakladatelka Extinction Rebellion Clare Farrellová, jedna z devíti osob, které byly v listopadu zproštěny obvinění z rozbíjení oken v londýnském sídle banky HSBC, uvedla, že toto rozhodnutí „kriminalizuje“ nenásilné protestující.

,Kapitola přilepování končí.‘ Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace přestávají s blokádami silnic

Číst článek

V anglickém právu má obžalovaný možnost obhajoby proti obvinění z trestného činu poškození cizí věci, pokud si byl vědom okolností, za kterých škodu způsobil a pokud zároveň souhlasí její majitel.

Obžalovaní byli loni porotou zproštěni obžaloby poté, co přiznali způsobení škody na majetku s argumentem, že by vlastníci souhlasili, kdyby věděli o rozsahu a významu klimatických změn.

Odvolací soud však v pondělí rozhodl, že okolnosti, za nichž je škoda způsobena, „nezahrnují politické nebo filozofické přesvědčení osoby, která škodu způsobila“. Nejvýše postavená soudkyně v Anglii a Walesu Sue Carrová uvedla, že důkazy o názorech obžalovaného na změnu klimatu budou obvykle nepřípustné a nemohou být předloženy porotě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme