Aktivisté varují před vynucováním pravidel islámského odívání v Čečensku

Šátkem zakryté vlasy ve všech veřejných prostorách, dlouhé sukně, dlouhé rukávy - islámský dress kód v jihoruském Čečensku si vydobývá stále silnější pozice. Jak ale v dnes zveřejněné zprávě upozorňuje organizace Human Rights Watch, pravidla odívání jsou často vynucená. Aktivisté proto apelují na ruskou vládu, aby donucovacím praktikám zabránila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gynekologická klinika (kontejner). Zdravotnické aktivity se specializují na péči o matku a dítě a na chirurgické zákroky.

Gynekologická klinika (kontejner). Zdravotnické aktivity se specializují na péči o matku a dítě a na chirurgické zákroky. | Foto: Lékaři bez hranic

Zpráva organizace Human Rights Watch upozorňuje, že čečenské úřady skutečně vyžadují stále striktnější dodržování islámského dress kódu. Ten znamená zakrytou hlavu ve všech institucích, ve školách, úřadech, nemocnicích, divadlech a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vynucování pravidel islámského odívání se přímo v Grozném přesvědčila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Podle aktivistů tím pokračuje akce, která začala už před dvěma roky, a zároveň se zhoršují metody, jakými se dodržování pravidel vynucuje.

Dochází prý až k zastrašování, násilí a výhrůžkám ženám, které se jim nechtějí podvolit. Organizace poukazuje, že to vše se děje v rozporu s ruskou ústavou.

Čečensko je součástí ruské federace a ruská ústava lidem garantuje právo na sebevyjádření, svobodu vyznání i na osobní svobodu, včetně oblékání.

Na 'nesprávě' oblečené s paintballovou pistolí

Zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová mluvila přímo v metropoli Grozném s několika ženami, které skutečně potvrdily to, na co upozorňuje zpráva Human Rights Watch.

„V létě po Grozném jezdily skupiny mužů v autech, zřejmě šlo o příslušníky bezpečnostních složek, protože byli oblečeni do uniforem, a po v uvozovkách nesprávně oblečených ženách střílely z paintballových pistolí barvou. Jedna z obětí útoků potvrdila, že jí muži vyhrožovali, že příště může být trest i horší,“ popisuje Kabrhelová zkušenosti tamních žen.

Podle zpravodajky je zpřísňování pravidel v Grozném viditelné na první pohled. „Do všech institucí je opravdu potřeba chodit v jiném oblečení, než je tomu třeba v Moskvě. Adresně kritizovat se ženy bojí, protože se obávají ztráty zaměstnání, vyhození z univerzity a tak dále,“ říká Kabrhelová.

Ženy jsou zlo, hlásá čečenský lídr

Reakce čečenských úřadů na kritiku je konstantní. Pravidla jsou podporována samotným lídrem tamní administrativy Ramzanem Kadyrovem, kterého Kreml nedávno jmenoval do čela republiky na dalších pět let.

Kadyrov je obviňován z porušování lidských práv a z umlčování oponentů režimu. Naposledy v pondělí na tiskové konferenci zopakoval, že on sám považuje ženy za zlo, které muže odvléká od práce, a právě proto apeluje na ženy, aby chodily zahalené. Podle jeho názoru jsou tato pravidla zakotvena v místní tradici a v ničem neodporují ruské ústavě.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme