Aktivisté žádají prezidenta Medveděva, aby se zasadil o dodržování zákonů v Čečensku
Deset let po oficiálním konci války s Moskvou se jihoruské Čečensko dál potýká s chronickými bolestmi - únosy lidí, bezprávím a nulovým respektem k zákonu ze strany těch, kteří jeho dodržování mají zajišťovat. Upozorňují na to ruští ochránci lidských práv. Situace je podle nich dokonce tak vážná, že se v otevřeném dopise obracejí na prezidenta Dmitrije Medveděva.
Aktivisté po prezidentovi chtějí, aby dosavadní praxi zastavil a zasadil se na prvním místě o dodržování ruských zákonů. Ty podle nevládních organizací už v Čečensku dávno neplatí.
Aktivisté žádají prezidenta Medveděva, aby se zasadil o dodržování zákonů v Čečensku. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová
Několik předních ruských organizací na ochranu lidských práv dnes na tiskové konferenci v Moskvě upozorňovalo, že situace se začíná skutečně vymykat kontrole.
Skupiny jako Human Rights Watch nebo Memorial a také hlavně Výbor proti týrání, který dlouhodobě monitoruje metody silových složek v Čečensku, upozorňují, že problémy se plynuje zhoršují. V centru debaty jsou únosy, za nimiž stojí právě bezpečnostní orgány.
Situace prý došla do absurdity, kdy se na ochránce lidských práv obracejí i vyšetřovatelé a prokurátoři, kteří říkají, že nemohou pohnat provinilce z řad policie před soud, protože se sami obávají o vlastní život.
Lidé mizí beze stopy
Podobné příběhy se opakují už léta. Sami unesení nebo jejich příbuzní mluví o tom, že do jejich domu vtrhnout lidé v uniformách, nelegitimují se, dotyčného odvlečou a ten potom většinou beze stopy a bez jakéhokoliv obvinění zmizí.
Úřady obvykle tvrdí, že jde o opatření v rámci boje proti terorismu. Kritici ale poznamenávají, že Rusko přinejmenším na papíře podle ústavy je právním státem, a proto každý zadržený by měl mít právo být obviněn a řádně souzen.
Pozoruhodné je, že i vyšetřovatelé případy kvalifikují jako únos, ale většina řízení byla dosud zastavena. Soudní úředníci neoficiálně přiznávají, že se tak děje z obav o vlastní bezpečnost, protože ze strany bezpečnostních složek k nim směřují výhrůžky.