Aktivisté žádají prezidenta Medveděva, aby se zasadil o dodržování zákonů v Čečensku

Deset let po oficiálním konci války s Moskvou se jihoruské Čečensko dál potýká s chronickými bolestmi - únosy lidí, bezprávím a nulovým respektem k zákonu ze strany těch, kteří jeho dodržování mají zajišťovat. Upozorňují na to ruští ochránci lidských práv. Situace je podle nich dokonce tak vážná, že se v otevřeném dopise obracejí na prezidenta Dmitrije Medveděva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čečensko 018

čečensko 018 | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Aktivisté po prezidentovi chtějí, aby dosavadní praxi zastavil a zasadil se na prvním místě o dodržování ruských zákonů. Ty podle nevládních organizací už v Čečensku dávno neplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktivisté žádají prezidenta Medveděva, aby se zasadil o dodržování zákonů v Čečensku. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová

Několik předních ruských organizací na ochranu lidských práv dnes na tiskové konferenci v Moskvě upozorňovalo, že situace se začíná skutečně vymykat kontrole.

Skupiny jako Human Rights Watch nebo Memorial a také hlavně Výbor proti týrání, který dlouhodobě monitoruje metody silových složek v Čečensku, upozorňují, že problémy se plynuje zhoršují. V centru debaty jsou únosy, za nimiž stojí právě bezpečnostní orgány.

Situace prý došla do absurdity, kdy se na ochránce lidských práv obracejí i vyšetřovatelé a prokurátoři, kteří říkají, že nemohou pohnat provinilce z řad policie před soud, protože se sami obávají o vlastní život.

Lidé mizí beze stopy

Podobné příběhy se opakují už léta. Sami unesení nebo jejich příbuzní mluví o tom, že do jejich domu vtrhnout lidé v uniformách, nelegitimují se, dotyčného odvlečou a ten potom většinou beze stopy a bez jakéhokoliv obvinění zmizí.

Úřady obvykle tvrdí, že jde o opatření v rámci boje proti terorismu. Kritici ale poznamenávají, že Rusko přinejmenším na papíře podle ústavy je právním státem, a proto každý zadržený by měl mít právo být obviněn a řádně souzen.

Pozoruhodné je, že i vyšetřovatelé případy kvalifikují jako únos, ale většina řízení byla dosud zastavena. Soudní úředníci neoficiálně přiznávají, že se tak děje z obav o vlastní bezpečnost, protože ze strany bezpečnostních složek k nim směřují výhrůžky.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme