Vůdce Islámského státu Bagdádí je zřejmě mrtvý. Potvrdily to irácké a íránské bezpečnostní zdroje

Vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí byl zřejmě zabit při americké vojenské operaci. Informovala o tom v neděli americká média a zahraniční tiskové agentury s odvoláním na různé zdroje z armády, ze Sýrie a z Iráku. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley v noci na neděli ohlásil, že Donald Trump v neděli v 9.00 (14.00 SEČ) pronese zásadní projev. Média spekulují, že americký prezident chce oznámit Bagdádího smrt.

Bagdád/Damašek/Washington (Aktualizováno: 11:58 27. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

abú Bakr Bagdádí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jako první přinesl zprávu o zabití Bagdádího list Newsweek s odvoláním na nejmenovaného amerického armádního činitele. Podle toho šlo o akci, kterou provedly speciální síly po získání využitelné zpravodajské informace.

Americký prezident Trump pronese zásadní projev. Spekuluje se, že oznámí smrt Bagdádího

Číst článek

Smrt Bagdádího později potvrdilo několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. „Írán byl informován o smrti Bagdádího syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu,“ citoval Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Dalším zdrojem je velitel jedné z ozbrojených skupin působících v provincii Idlib na severozápadě Sýrie, který uvedl, že vůdce IS byl zřejmě zabit už v noci na sobotu při útoku, do něhož byly zapojené vrtulníky a bojové letouny a při němž došlo ke střetu u vesnice Briša nedaleko tureckých hranic.

Nálože ve vestě

Smrt Bagdádího potvrdily zdroje v Sýrii také iráckému zpravodajskému týmu pověřenému sledováním vůdce Islámského státu. Podle těchto informací byl Bagdádí zabit spolu s osobním strážcem poté, co bylo odhaleno místo, kde se skrýval, když se pokusil dostat svou rodinu z Idlibu k turecké hranici.

Pentagon kvůli obraně ropných polí zvažuje posílení vojsk v Sýrii. Bílý dům to zatím neschválil

Číst článek

Televize CNN s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany uvedla, že Bagdádí během americké vojenské operace na severozápadě Sýrie odpálil nálože v sebevražedné vestě, kterou měl na sobě. Operaci provedla speciální komanda.

Turecká agentura Anadolu s odvoláním na zdroj z oblasti, kde byla operace provedena, napsala, že vše trvalo kolem čtyř hodin. Nejprve osm amerických vrtulníků na místo dopravilo speciální komanda a pak hodinu a půl útočilo na pozice ozbrojenců u vesnice Briša. Potom se do bojových akcí zapojili vysazení vojáci. V operaci přitom byla využita i dvě bezpilotní letadla. Pentagon o průběhu akce zatím oficiálně neinformoval.

Irácká státní televize zveřejnila záběry, které jsou podle ní z amerického úderu v Sýrii, při němž byl Bagdádí údajně zabit. Na záznamu pořízeném za denního světla je vidět kráter v zemi a pravděpodobné následky útoku, včetně roztrhaného a krví potřísněného oblečení na zemi. Na dalším, nočním záznamu je vidět explozi.

Expert na boj proti terorismu irácké televizi řekl, že k vystopování místa, kde se Bagdádí nacházel, pomohly irácké zpravodajské služby. Velitel arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúm Abdí, který událost označil za „historickou operaci“, podle agentury AFP na twitteru napsal, že šlo o „výsledek společné výzvědné práce“ s USA

K podílu na úspěchu se přihlásila i Ankara. Turecké ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že před operací Spojených států v syrské provincii Idlib proběhla výměna informací a koordinace mezi armádními představiteli Turecka a USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme