Al-Džazíra vysílá už rok na Balkáně. A vydobyla si tam respekt

Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra vstupuje na americký trh, kde koupila kabelový kanál Current TV. Nejnovější televizní technologie už rok testuje na Balkáně, kde založila svou pobočku Al-Džazíra Balkans se studii v Sarajevu, Bělehradě a Záhřebu. A snaží se také obnovit nezávislou žurnalistiku v zemích, které prošly válkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technické pracoviště anglického vysílání al-Džazíry

Technické pracoviště anglického vysílání al-Džazíry | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

S ředitelem televize Al-Džazíra Balkans Goranem Milićem jsme na chvíli zažili pocit jako před dvaceti lety - v době války a blokády Sarajeva. Rozhovor natáčíme v podzemní kavárně nedaleko od sídla televize, protože v její budově, která je společná s obchodním domem, byla nahlášena bomba.

Goran Milić je známý a zkušený jugoslávský novinář a nic ho nevyvede z míry. Bomby ani otázky, jaký zájem má katarský emirát na poměrně malém balkánském mediálním trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Al-Džazíra

„Ano, původně říkali, že je to malý trh. Bosna má jen čtyři miliony obyvatel, ale my vysíláme pro daleko větší publikum. Je to dáno tím, že chorvatština, srbština, bosenština nebo černohorština jsou si mnohem blíž než třeba čeština a slovenština. Navíc se na nás dívá i početná diaspora,“ říká Goran Milić.

Al-Džazíra nemá žádnou reklamu a celý provoz financuje katarský majitel.

„Majitelé si řekli, že to opravdu není drahá operace a že u nás mohou vyzkoušet nové technologie a levnější organizaci práce, kterou potom zavedou i v anglické nebo arabské Al-Džazíře,“ vysvětluje dále.

Dostáváme zprávu, že policie už budovu prohledala. Naštěstí šlo o falešný poplach, takže všichni redaktoři se po několika hodinách nedobrovolného pobytu v kavárnách vrátili na své pracoviště a vysílání může začít.

Respektované médium i škola nezávislé žurnalistiky

Celá Al-Džazíra zaměstnává po celém světě přes tři tisíce lidí. Na Balkáně jich má jen 180. Mezi nimi jsou i Dragan Stanimirović a Fahrudin Bečić. První je Srb, druhý Bosňan. Oba jsou uznávaní novináři.

„V Al-Džazíře pracuji nějakých osm měsíců a musím říci, že je to velký rozdíl ve srovnání s jinými zdejšími médii. Máme tady lidi ze všech republik bývalé Jugoslávie a novináři se řídí jasně formulovými etickými standardy. Jsme nezávislí na jakýchkoli politických tlacích.“

Balkánská Al-Džazíra si proto rychle získala respekt politiků a stala se jakousi neformální školou nezávislé žurnalistiky.

„Mou základní motivací bylo, že se chci vrátit k původním principům novinařiny. U nás se její úroveň neustále zhoršuje – je to částečně způsobeno neznalostí, novinářskou prostitucí nebo tím, že se někteří novináři stali politickými komisaři a pracují pro politické strany,“ vysvětluje Fahrudin Bečić.

Al-Džazíra – fenomén nejen arabského světa

Číst článek

Říká se ovšem ‚čí chleba jíš, toho píseň zpíváš‘. Ředitel Goran Milić mě přesvědčuje, že katarští šejkové do vysílání nezasahují.

„Generálního ředitele jsem viděl třikrát v životě a šejka ani jednou. Nikdy nám nenařizovali, jakou politiku máme dělat a koho podporovat,“ tvrdí ředitel Al-Džazíry Balkans.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme