Al-Káida bude dál hledat skulinu v obraně západních zemí, varuje odborník

Teroristická síť Al-Káida o sobě dává znovu vědět. A podle expertů se bude neustále snažit najít slabé místo v obraně západních zemí. „Určitě se s takovými pokusy setkáme i v budoucnu,“ podotkl odborník na terorismus Marián Brzybohatý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté prohledávají letadlo společnosti UPS | Zdroj: ČTK

Irácká odnož Al-Káidy se totiž dnes přihlásila k nedělnímu útoku na katolický kostel v irácké metropoli Bagdádu, při kterém zahynulo více než padesát lidí. A západní rozvědky zřejmě jen málo pochybují o tom, že Al-Káida stála i za dvěma pokusy o útok výbušninami, které byly ukryté v tiskárnách poslaných z Jemenu do USA. Jedna byla zachycena v Dubaji, druhá v Británii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na problematiku terorismu Marián Brzybohatý v odpoledních Ozvěnách dne.

Německo dnes rozšířilo restrikci leteckých spojení s Jemenem, zákaz nákladních letů následovalo zmrazení všech, tedy i osobních letů. Právě nákladní letecká doprava je podle odborníků hůře kontrolovatelná a také se jí věnovalo o něco méně pozornosti.

„Do současné doby se to tak může jevit a je také fakt, že největší pozornost byla věnována osobní přepravě cestujících, což je z hlediska leteckých společností, ale i států pochopitelné,“ řekl děkan Fakulty bezpečnostně právní na Policejní akademii a odborník na terorismus Marián Brzybohatý.

Připomněl, že zkontrolovat obrovský objem nákladu, který prochází leteckou dopravou, je nesmírně náročné. „Základním nástrojem jsou vždy informace a hodnocení úrovně rizika, která souvisí s daným regionem nebo časem,“ podotkl Brzybohatý s tím, že na kontrolách se samozřejmě podílejí také psi nebo detektory.

Stoprocentní záruka na odhalení například výbušnin ale v tomto případě podle něj možná není. „Vždycky existuje určitá pravděpodobnost, že se podaří nějaký nežádoucí náklad přepravit, jako v těchto případech. Ale zde sehrály podstatnou roli zpravodajská opatření a práce zpravodajských služeb,“ uzavřel.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme