Al-Káida dál ovládá Fallúdžu, USA návrat svých vojáků do Iráku odmítají

Američtí vojáci se do Iráku nevrátí. V reakci na ovládnutí některých měst Al-Káidou to prohlásil ministr zahraničí Spojených států John Kerry. Naznačil ale podporu irácké vládě jiným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojenci hlídkují v ulicích města Ramádí v provincii Anbar | Zdroj: Reuters

Irácká vláda ztratila v uplynulých dnech kontrolu nad městem Fallúdža v provincii Anbár. Cílem al-Káidy je spojit tuto oblast s částí sousední Sýrie a vytvořit tam islámský stát.

„Vyzývám ty, kteří lžou sami sobě, aby si všechno rozmysleli. Aniž by o tom věděli, podporují projekt Al-Káidy," varoval premiér Núrí al-Málikí ty kmenové vůdce, kteří spojili své síly s islamisty proti vládě.

Sunnitské kmeny v oblasti Anbár obviňují převážně šíitskou centrální vládu z útlaku. Jiné kmeny ale naopak bojují s vládními jednotkami proti ozbrojencům Al-Káidy.

„Armáda teď poskytuje kmenům zbraně a vše potřebné k boji proti teroristům. Problém během jednoho, dvou dnů vyřešíme," tvrdí premiérův poradce Alí al-Músáwí.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme