Al-Káida má novou zbraň. Jde o tekutou výbušninu, která exploduje po zaschnutí

Američtí bezpečnostní experti se obávají, že teroristi z Al-Káidy vyvinuli zcela novou a nezachytitelnou výbušninu. Informovala o tom televize ABC. Tato zpráva přišla v době, kdy Spojené státy uzavřely dvě desítky svých diplomatických misí na Blízkém východě v obavách z teroristických útoků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze v Bagdádu

Exploze v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Al-Káida podle televize ABC disponuje speciální tekutinou, která se stává explozivní po nasáknutí do nějaké látky, například do oděvu, a následném vyschnutí.

Představitelé americké bezpečnosti, které citovala ABC pod podmínkou zachování anonymity, tvrdí, že tuto výbušninu vyvíjí jeden z operativců Al-Káidy v Jemenu.

Deník The New York Times mezitím zjistil, že za dočasným uzavřením amerických ambasád na Blízkém východě je komunikace mezi špičkami teroristické sítě Al-Káida. Nejvyšší vůdce teroristů Ajmán Zavahrí podle údajů amerického listu nařídil útok na Američany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak má fungovat nová nezachytitelná výbušnina a proč Američané uzavřeli své ambasády na Blízkém východě, zjišťoval redaktor ČRo Břetislav Tureček.

Nebezpečí údajně stále není zažehnané, Spojené státy proto vyzvaly všechny své občany k odjezdu z Jemenu. Podnikají tam kromě toho útoky na cíle, které označují za teroristické, s pomocí bezpilotních letounů. Právě do Jemenu totiž měl směřovat Zavahrího příkaz.

Podle zdrojů amerického deníku Zavahrí nařídil šéfovi teroristů na Arabském poloostrově Násirovi Vuhajšímu rozsáhlý útok na Američany.

Jedna z amerických tajných služeb zachytila jejich komunikaci, a Washington proto o víkendu uzavřel skoro dvacet diplomatických misí v muslimském světě.

Řadu expertů překvapilo, že Zavahrí komunikuje s lidmi v terénu. Nahrává to totiž teorii, že je Al-Káida centralizovaná. Přitom se ví, že jednotlivé buňky teroristické sítě jednají autonomně a Al-Káida je pro ně marketingovou značkou spíše než centrem řízení.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme