Al-Káida ovládla v Iráku Fallúdžu, armáda město ostřeluje

Irácké město Fallúdža plně ovládla tamní odnož teroristické sítě Al-Káida. Oznámily to irácké bezpečnostní zdroje s tím, že se armádě nepodařilo město ubránit. Vláda tak ztratila nad Fallúdžou kontrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné ulice v irácké Falúdži | Foto: ČTK

Třísettisícová Fallúdža leží v provincii Anbar, jen 50 kilometrů od Bagdádu. Radikálové se prý zmocnili i velkého množství zbraní pocházejících z americké vojenské pomoci.

S ozbrojenci Al-Káidy svádí iráčtí vojáci boje také o nedaleké město Ramádí. Armáda teď Fallúdžu ostřeluje, humanitární situace se v obklíčeném městě rychle zhoršuje.

V uplynulém týdnu uspořádaly sunitské kmeny ve Fallúdži protestní tábory proti centrální vládě. Armáda tyto tábory násilím rozehnala. Místní milice pak začaly vyhánět policisty z města. Ozbrojené skupiny obsadily kasárna a také policejní stanice podél přístupové silnici do Bagdádu. Tím tak zabránily přísunu armádních posil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Iráku sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

"Bezprostředně poté, kdy se z oblasti stáhla armáda, začala se vracet Al-Káida. Lidé z Fallúdži už volají po návratu vojáků, protože Al-Káida a baasisté se do oblasti vracejí, vraždí a zabíjejí," varoval úřadující irácký ministr vnitra Adnán al-Asadí na setkání s kmenovými předáky v lednu minulého roku.

Od té doby se situace v oblasti zhoršovala. Al-Káida ve spolupráci s místními kmeny postupně vytlačila iráckou policii. Cílem islamistických ozbrojenců je spojit tuto sunnitskou oblast v Iráku s částmi sousední Sýrie a vytvořit tu islámský stát.

Kvůli nové vlně násilí rychle roste i množství uprchlíků z Iráku. Podle OSN jich teď do sousedního Jordánska přichází pětkrát víc než začátkem prosince. Denně jich tam z Iráku přijde asi 500, což je stejné množství jako z občanskou válkou zmítané Sýrie.

Ozbrojenci v ulicích Fallúdže | Foto: Reuters

Štěpán Macháček, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme