Al-Káida popírá účast na vraždě Bénazir Bhuttové

Teroristická síť Al-Káida stojí podle pákistánské vlády v čele s prezidentem Parvízem Mušarafem za atentátem na expremiérku a hlavní vůdkyni opozice Bénazír Bhuttovou. Al-Káida ale tato obvinění odmítá. V zemi zatím panuje chaos a napětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Bénazír Bhuttové

Stoupenci Bénazír Bhuttové | Zdroj: ČTK

Svůj názor na viníka řekl britské televizní stanici BBC ministr zahraničí z bývalé vlády Bénazír Bhuttové Iftikhar Gilani:

"Myslím, že to není od vlády fér - tvrdit na základě spekulací, kdo je za vraždu Bénazír Bhuttové odpovědný. Al-Káida nepoužívá tenhle typ strategie propracované do detailů. Své oběti si většinou vybírá náhodně. Jde hlavně o sebevrahy, kteří se často odpálí uprostřed davu neznámých lidí. Tohle byl velmi přesně mířený atentát."

Ministerstvo vnitra také zveřejnilo videozáznam, který ukazuje poslední okamžiky života Bénazír Bhuttové. Politička podle této verze zemřela ve chvíli, kdy se chtěla schovat před útokem a hlavou narazila do posuvné střechy v autě. V jejím těle se údajně - oproti dřívějším informacím - nenašla žádná kulka ani úlomky nálože. Straničtí kolegové Bhuttové ale tvrdí, že na jejím těle jsou vidět střelné rány. Mluvčí opoziční političky, která její tělo omývala před pohřbem, tvrdí, že měla hlubokou ránu po kulce v zadní části hlavy.

V Pákistánu panuje po vraždě Bénazír Bhuttové chaos a napětí

V pátek se s bývalou premiérkou rozloučily miliony Pákistánců. Kromě srdceryvných scén a oplakávání opoziční vůdkyně docházelo na mnoha místech šesté nejlidnatější země světa k násilnostem. Nepkoje, které pokračují i dnes, si vyžádaly už více než tři desítky životů a skupiny radikálů napáchaly i velké materiální škody.

V zemi jsou zavřené úřady, banky i obchody a jednoduchá situace není ani ve vnitrostátní dopravě. Vylidněné zůstávají také ulice v Islámábádu, Rávalpindí, Kvétě a Péšávaru.

Zároveň panuje politická nejistota. Velká část opozice a veřejnosti volá po odkladu lednových parlamentních voleb. Volební komise o nich bude v pondělí jednat na mimořádné schůzi. Podle původního termínu se mělo hlasovat 8. ledna. Vláda zatím s odkladem voleb nepočítá. Další opoziční politik Naváz Šaríf je chce ale bojkotovat.

Martin Drtina, Silvie Burjanková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme