Al-Káida potvrdila smrt Usámy bin Ládina, slibuje pomstu

Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina. Současně vyzvala souvěrce v Pákistánu, aby povstali proti vládě. Informaci zveřejnila na internetu. Informovala o tom organizace SITE, která ze Spojených států monitoruje webové stránky islámských extremistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usama bin Ládin. | Foto: AFP

„Krev Usámy bin Ládina nebude prolita nadarmo. Zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky,“ stojí v prohlášení, které se objevilo na džihádistických internetových fórech.

Je u něj datum 3. května a jako autor je uvedené "generální ústředí Al-Káidy". Do týdne se prý má na internetu také objevit zvuková nahrávka bin Ládina, pořízená týden před jeho smrtí.

Přehrát

00:00 / 00:00

První reakci z USA zprostředkoval zpravodaj Vít Pohanka

Prohlášení zatím neoznačuje bin Ládinova nástupce. Podle amerických tajných služeb je teď nejvýznamnější postavou Al-Káidy dosavadní muž číslo 2, Ajmán Zavahrí.

Podle odborníka na radikální islamismus Filipa Moravce by právě Zavahrí měl být tím, kdo by teď měl za Al-Káidu mluvit. „Otázkou ale je, jak je Al-Káida v současnosti organizovaná. Mluví se o tom, že jde spíše o nezávisle pracující buňky, ať už na Blízkém východě nebo v Evropě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Strategii Al-Káidy přiblížil odborník na radikální islamismus Filip Moravec

Současné prohlášení na internetu je prý hlavně propagandistický krok. Jde o sdělení ve stylu stále jsme tady, neskládáme zbraně. „Je to strategie, jak neustále prodlužovat tento konflikt i když zrovna Al-Káida nehrozí žádným konkrétním teroristickým útokem,“ myslí si Moravec.

Prohlášení Al-Káidy potvrdilo to, co prezident Obama říká od neděle, muž zastřelený v Pákistánu byl nade vší pochybnost Usáma bin Ládin. Prohlášení Al-Káidy navíc ukazuje, že zveřejnění drastických fotografií mrtvého teroristy nebylo nutné.

Stoupenci spikleneckých teorií sice mohou poukazovat na to, že organizace SITE, která na prohlášení Al-Káidy upozornila, působí ve Spojených státech a může být tedy pod vlivem americké vlády.

SITE ale na podobná prohlášení islámských extremistů upozornila už mnohokrát v minulých letech, jejich pravost se potvrdila a nikdo o nich nepochyboval, stejně jako o důvěryhodnosti této organizace.

Protiamerické protesty v Pákistánu | Foto: Reuters

Nejhledanějšího teroristu světa zabilo americké komando v pákistánském městě Abbottábád, pár desítek kilometrů od Islámábádu. Zakladatel Al-Káidy se zde skrýval v opevněné vile.

Řada Pákistánců označuje pondělní operaci americké armády za vměšování do vnitřních záležitostí. Na několika místech země se proto konaly protiamerické demonstrace.

Igor Maňour, Vít Pohanka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme