Al-Káida sází na mladou krev. V teroristické síti stoupá hvězda Hamzy bin Ládina
Propaganda teroristické sítě Al-Káida se mění. Sází na nové technologie a mladou krev. Nově prezentované propagandistické materiály mohou být důkazem toho, že se tato radikální skupina snaží oživit svou globální přitažlivost. A používá k tomu i novou generaci rodiny svého někdejšího vůdce, Usámy bin Ládina.
V desetiminutovém poselství, obsahujícím i videozáznamy, je slyšet Hamza, jeden ze synů kdysi nejhledanějšího muže planety.
Vyzývá stoupence Al-Káidy k útokům na Židy, Američany a občany dalších západních zemí. A dokonce i na Rusy. A doporučuje akce ve stylu „osamělých vlků" se všemi dostupnými prostředky, píše na svých stránkách americká stanice CNN.
Po prozkoumání několika takových videozáznamů, kde se syn neblaze proslulého teroristy prezentuje, docházejí experti k názoru, že pozice Hamzy bin Ládina v rámci teroristické sítě posiluje.
"Pokouší se kopírovat svého otce. Jeho tón hlasu, jeho typickou rétoriku," říká v rozhovoru pro CNN Ali Soufan, bývalý agent FBI, který se zaměřoval na Al-Káidu. "Hamza by mohl sehrát klíčovou roli při vedení organizace. A pravděpodobně i ve snahách o sjednocení globálního džihádistického hnutí," dodává.
V roce 2015 vyzdvihl vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí mladého bin Ládina jako jednoho ze „lvů Al-Káidy". Hamza, jehož věk se podle znalců chýlí ke třicítce, se nechvalně proslavil už v dětských letech. Jako desetiletý pózoval v propagandistickém videu s otcovou automatickou puškou v ruce.
Recitoval básně a spolu s ostatními chlapci absolvoval vojenský výcvik. „Měl silné charisma a ve velmi útlém věku i obrovské komunikační schopnosti," podotýká Soufan.
Během domácího vězení v Íránu, kde byl po teroristických útocích na americké cíle z 11. září roku 2011 s příbuznými držen, Hamza intenzivně studoval militantní ideologii. V jednom z dopisů otci podle Soufana píše, že je „vykován z oceli" a připraven vydat se na pochod s armádami mudžáhidů.
Dokumenty, získané v roce 2011 při americkém útoku na pákistánskou skrýš Usámy bin Ládina v Abbottábádu, prozrazují, že vůdce Al-Káidy si přál, aby se k němu Hamza připojil. Ale v okamžiku úderu se tito dva nesetkali. To jeho bratr Chálid v Usámově domě v Abbottábádu bydlel. A byl zabit spolu se svým otcem.
Syn s cenou zlata
Pro Al-Káidu, jejíž činnost se zdá být zastíněna rivaly z Islámského státu, má patrně Hamza cenu zlata. „Stoupá stále výše a může se stát ikonou Al-Káidy," myslí si americký expert na terorismus Peter Bergen.
Ale i když Al-Káidu dnes brutalitou předčí Islámský stát, američtí činitelé mluví o stále akceschopné a odolné síle. Její působení se zdaleka neomezuje jen na blízkovýchodní region - upřesňuje CNN.
Jemenská Al-Káida už má nového vůdce, nahradí zabitého Vahajšího
Číst článek
Pevné pozici Al-Káidy napomáhají pokračující turbulence a občanské války Sýrii, Somálsku, Jemenu a Libyi, soudí ředitel amerického Národního protiteroristického centra Nicholas Rasmussen. Al-Káida se podle něj stala „sítí spřízněnců a veteránů, kteří působí v různých částech světa. Teroristická síť se rozvolnila, ale akceschopnost si zachovala. A to navzdory řadě nezdarů."
I když v tuto chvíli Al-Káida s Islámským státem soupeří – o bojovníky, finance a vliv, nikde není psáno, že tomu tak bude navěky a že se rivalita nepromění ve smíření. Irácký viceprezident Ajád Aláví v nedávném rozhovoru pro agenturu Reuters prozradil, že představitelé obou skupin spolu nedávno jednali.
"Probíhají kontakty mezi emisary nejvyšších vůdců," uvedl Aláví. Jedním z důvodů usmíření může být podle něho fakt, že Islámský stát ztrácí v bojích s koaličními silami území, a tudíž i zdroje financování.
"Vzhledem k tomu, že se Islámský stát zmenšuje, může se spojenectví s Al-Káidou, která posiluje hlavně v Sýrii, zdát teroristům jako dobrý nápad. A to by, bohužel, byla kritická kombinace," říká v rozhovoru pro CNN expert na terorismus Peter Bergen.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách.