Al-Káida se hlásí k atentátům na Spojené státy

Teroristická síť Al-Káida se přihlásila k loňským atentátům na New York a Washington. Učinila tak prostřednictvím mluvčího na videozáznamu, který ve středu odvysílala satelitní televize MBC. Mluvčí Sulajmán abú Ghais řekl, že se skupině podařilo zasáhnout nevěřící.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ajmán Zavahrí a bin Ládin | Foto: ČTK/AP

Šéf sítě Usáma bin Ládin na záznamu konstatoval, že atentáty na New York a Washington způsobily USA velké hospodářské škody. Nedatovaná páska byla podle MBC nahrána začátkem prosince. Bin Ládin se na ní k atentátům nepřihlásil.

Ládin je nejhledanějším teroristou světa a nad místem jeho pobytu, avšak i nad tím, zda vůbec ještě žije, stále visí otazník. Mnozí se domnívají, že Američanům unikl při bitvě o jeskynní pevnost Tora Bora.

Na základě odposlechu místních hovorů přes vysílačky a výslechu zajatců se americká výzvědná služba podle The Washington Post domnívá, že bin Ládin byl v oblasti Tora Bora na počátku bitvy, která začala 30. listopadu. Eventualita, že byl zabit se stovkami dalších bojovníků, se sice nedá zcela vyloučit, pravděpodobnější ale je, že se mu podařilo uprchnout v první dekádě prosince.

Ve svém projevu ve státě Virginia vyjádřil americký prezident George Bush obavy, že se skupiny ozbrojenců Al-Káidy budou snažit v Afghánistánu nyní s přicházejícím jarem pokoušet o přeskupování. Ujistil, že Američané budou ve své tamní misi pokračovat až do konce, ale nezmínil se konkrétně o šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi, který dosud nebyl nalezen. Americký prezident však připomněl nedávné zadržení bin Ládinova spolupracovníka Abú Zubajdy. "Je pod zámkem a zařídíme mu, aby dostal další společnost. Pronásledujeme zabijáky jednoho po druhém."

Metropole Afghánistánu mezitím čeká na krále. V příštích hodinách by měl bývalý král Muhammad Záhir Šáh, téměř po třiceti letech v exilu, vkročit opět na afghánskou půdu. Na místě je také spolupracovnice Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková: Kábul čeká na exkrále

"Přijíždí sice, jak sám zdůrazňuje, jako soukromá osoba. Ovšem všichni Afghánci předpokládají, že se i přes svůj poměrně vysoký věk (78 let) aktivně zapojí do politiky. Především by měl 10. června zahájit zasedání Velkého afghánského shromáždění, které by mělo zvolit další prozatímní vládu. Bude pečlivě střežen, protože se objevily informace, že je na něho připravován atentát.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme