Al-Káida se pokoušela získat atomové zbraně

Al-Káida se snažila získat jadernou zbraň. Prohlásil to generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Podle něj se islámská teroristická síť Al-Káida a další extremistické skupiny pokoušely aktivně o nákup jaderných a dalších zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná fúze | Foto: FAS

Ředitel agentury zároveň potvrdil, že důkazy v tomto směru se podařilo najít během amerických vojenských operací proti svrženému talibanskému režimu v Afghánistánu v roce 2001.

"Byl bych překvapen, kdyby se (teroristé) nesnažili koupit jaderné či další zbraně hromadného ničení. Byl by to ten nejděsnější scénář, protože kdyby teroristické skupiny tyto zbraně měly, tak by je použily," dodal. Úsilí namířené proti dalšímu rozšiřování jaderných zbraní ve světě a snahu o zacelení mezer v bezpečnostních opatřeních kolem jaderných zbraní a materiálů označil Baradej za "závod s časem."

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme