,Boj je cestou k obnovení práv a vyhnání vetřelců.‘ Al-Kaidá pogratulovala Tálibánu k dobytí Afghánistánu

Teroristická organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) pogratulovala radikálnímu hnutí Tálibán k nedávnému převzetí moci v Afghánistánu. Informovala o tom Agence France-Presse.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tálibové v době své předchozí vlády v Afghánistánu v letech 1996 až 2001 nabídli Al-Káidě útočiště (ilustrační foto) | Foto: Jalil Ahmad | Zdroj: Reuters

„Toto vítězství a toto převzetí moci nám ukazuje, že džihád a boj je legitimní a reálnou cestou založenou na právu šaría, jak obnovit práva a vyhnat vetřelce a okupanty,“ uvedla v prohlášení odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu.

Tálibán svými činy dokazuje, že se nezměnil. Pokusí se v dobyté zemi zachovat jako vítěz, říká komentátor

Číst článek

Tálibové v době své předchozí vlády v Afghánistánu v letech 1996 až 2001 nabídli Al-Káidě útočiště. V odpovědi na útoky na americké půdě z 11. září 2001 pak kvůli tomu do Afghánistánu vtrhli Američané v čele mezinárodní koalice a režim Tálibánu svrhli.

Při nedávných vyjednáváních se Spojenými státy Tálibán slíbil, že nebude bojovníky Al-Káidy chránit. Odborníci se však domnívají, že si obě hnutí zachovají blízké vazby, budou ale více diskrétní.

Spojené státy považují Al-Káidu na Arabském poloostrově za nejvíc nebezpečnou odnož globální teroristické sítě Al-Káida. Skupina se například přihlásila k masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v Paříži z roku 2015.

Bojovníci Al-Káidy na Arabském poloostrově v pondělí podle svědků Agence France-Presse v některých částech Jemenu oslavovali návrat Tálibánu k moci střelbou do vzduchu a ohňostroji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme