Al-Kajdá se přihlásila k nepodařenému útoku na letadlo

K pátečnímu nepodařenému útoku na americký letoun se dnes přihlásila regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida z Arabského poloostrova. V reakci na to nařídil americký prezident Barack Obama revizi systému registrace cestujících i pravidel bezpečnosti letecké dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo americké společnosti Delta, napadené teroristou o Vánocích 2009.jpg | Zdroj: ČTK

Podle agentury AP dále regionální větev Al-Káidy na svých internetových stránkách uvedla, že atentát byl odpovědí na nedávný útok jemenských sil s pomocí amerických tajných služeb proti muslimským bojovníkům v Jemenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky o revizi pravidel kontrol na letištích

Al-Káida také potvrdila spolupráci s třiadvacetiletým nigerijským sebevražedným atentátníkem Umarem Faroukem Abdul Mutallabem. Nálož, kterou měl použít prý vyrobila její regionální skupina. Podle prohlášení Al-Káidy nedošlo k výbuchu z důvodu "technické chyby".

Prezident Obama již o víkendu nařídil zvýšení bezpečnostních opatření pro leteckou dopravu. Mimo jiné se prověří i to, jak zodpovědné úřady nakládají s údaji o podezřelých cestujících. Mutallab byl totiž podle všeho uveden na seznamu podezřelých, ale nefiguroval v soupisu osob, které nesmějí létat.

Britský ministr vnitra Alan Johnson oznámil, že jeho vláda hodlá v reakci na pokus o atentát co nejrychleji instalovat tělesné skenery na všech letištích v Británii. Podle některých odborníků riziko podobného nebezpečí nezmizí, dokud při prohlídce cestujících nebudou rentgenová zařízení nahrazena tělesnými skenery.

Použití tělesných skenerů je však problematické, neboť mohou být zneužity k voyeurismu. Vlny těchto zařízení totiž pronikají skrz šaty a na obrazovce ukazují nahé tělo v trojrozměrné podobě. Tělesné skenery mají navíc vysokou pořizovací cenu.

Neúspěšný atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v pátek v nigerijském Lagosu, odkud letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu Airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu. Před přistáním se pokusil letadlo zničit výbušninou. Útočníka, který se podle amerických vyšetřovatelů hlásí k síti Al-Káida, zneškodnil spolucestující.

Vít Pohanka, Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme