‚Odporný útok na životy žen.‘ Guvernérka Alabamy podepsala přísný zákon zakazující potraty

Alabamská guvernérka Kay Iveyová ve středu podepsala zákon, který ve státě na jihovýchodě USA zakazuje takřka všechny potraty, výjimkou bude jen stav ohrožující matku. Den předtím návrh schválil alabamský Senát. Proti zákonu hodlají protestovat některé americké lidskoprávní organizace, Americká unie občanských práv (ACLU) ho chce napadnout u soudu.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákonodárci v Alabamě zvolili potratový režim, kdy je ukončení těhotenství zakázáno v jakékoli době gravidity. | Foto: CHRISTOPHER ALUKA BERRY | Zdroj: Reuters

Zákonodárci v Alabamě zakázali ukončení těhotenství v jakékoli době gravidity s výjimkou stavu, který by ohrozil život matky. Republikáni odmítli i návrh demokratů, aby potrat byl umožněn ženám a dívkám, které se staly oběťmi znásilnění a incestu. Zákon vstoupí v platnost za šest měsíců.

V Alabamě schválili zákaz potratů, včetně případů znásilnění či incestu, vetovat ho může guvernérka

Číst článek

Pokud někdo v Alabamě potrat v případě zavedení schváleného návrhu zákona provede, bude mu hrozit trest deseti až 99 let vězení. Žena, která interrupci podstoupí, trestně odpovědná nebude.

Obhájci zpřísnění potratů tvrdí, že právo na život nenarozeného dítěte je nadřazeno všem ostatním právům. „Pro podporovatele tohoto zákona představuje nová legislativa silné svědectví o víře obyvatel Alabamy, že každý život je cenným, posvátným darem od Boha,“ vyjádřila se podle americké televize CNN Iveyová.

Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová označila rozhodnutí za „odporný útok na životy a základní svobody žen“. U soudu zákon hodlá napadnout Americká unie občanských práv. „Navzdory tomu, že guvernérka zákon podepsala, zůstávají potratové kliniky otevřené,“ řekl ředitel organizace Randall Marshall. „Na všech klinikách v Alabamě zůstává potrat stále bezpečným a legálním zákrokem.“

Republikánští zákonodárci v Alabamě uvádějí, že smyslem návrhu je hlavně to, aby se potraty věnoval přímo Nejvyšší soud USA, který by mohl zvrátit precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973. To interrupce v USA de facto legalizovalo.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme